Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina energia energetici pokles spotreba koronavirus
Foto: ilustračné, GettyImages
7. januára 2021 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenským podnikateľom klesnú ceny elektriny tri roky po sebe, ministerstvo hospodárstva má plán

Práve ten by mal zabezpečiť neustály pokles cien elektriny pre podnikateľov. „Vypočuli sme dlhoročné výzvy našich podnikateľov a chystáme reformu cien elektriny. V rámci regiónu V4 museli za elektrinu platiť najviac, čo do značnej miery brzdilo ich konkurencieschopnosť v porovnaní s podnikateľmi zo susedných štátov,“ vysvetlil minister hospodárstva Richard Sulík.

Pripravovaná cenová reforma bude spočívať v znížení finančného tlaku na tarifu za prevádzkovanie systému (TPS).

Zastabilizovanie cien

Prvým krokom k zastabilizovaniu cien elektriny bolo podľa ministerstva nedávne vyrovnanie historického dlhu za rok 2018.

Druhým krokom bude zreformovanie časti ceny elektriny pozostávajúcej z podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE).

V roku 2023 sa zároveň skončí dotovanie výroby energie z hnedého uhlia, čo bude mať priamy vplyv na zníženie tarify za prevádzkovanie systému, a teda aj cien elektriny.

Finančné dotácie pre OZE

Nakoľko obnoviteľné zdroje energie majú zákonom garantované vyplácanie podpory na 15 rokov, bude predložený návrh na ich dodatočné predĺženie, a to tak, aby sa finančná záťaž vo výške 3,3 mld. eur rozložila v čase a vytvorili sa podmienky na férovejšie a hlavne nižšie ceny elektriny,“ dodalo ministerstvo.

Práve pretrvávajúce enormné finančné dotácie pre OZE sú podľa ministra jedným z hlavných dôvodov doterajších vysokých cien za elektrinu.

Tieto dotácie sa v konečnom dôsledku preniesli na plecia všetkých odberateľov elektriny, resp. do ich účtov,“ konštatoval Sulík.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.