Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uspora peniaze ceny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
16. novembra 2020 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenským domácnostiam v budúcom roku zlacnie okrem plynu aj elektrina a to do 9 %

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v ukončených cenových konaniach reagoval na vývoj ceny elektriny na svetových burzách.

Úradu sa podarilo v maximálne možnej miere premietnuť úsporu zo zníženia ceny elektriny (komodity) na svetových burzách, do zníženia ceny elektriny pre slovenských spotrebiteľov,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.

Preverovanie a skúmanie

Regulátor momentálne ešte skúma a preveruje ceny za distribúciu a prenos elektriny, tarifu za systémové služby, a tarifu za prevádzku systému, ktoré okrem spomínanej ceny za dodávku, tvoria celkovú koncovú cenu elektriny pre spotrebiteľa.

Ide o veľký balík tém s množstvom premenných, ako napríklad výška podpory obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla, náklady na výrobu elektriny z domáceho uhlia, či vývoj budúcoročnej spotreby elektriny a dopady koronakrízy.

Tieto cenové konania úrad uzavrie v najbližších týždňoch,“ konštatoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Lacnejší plyn

Úrad zároveň upozorňuje odberateľov, že stanovuje maximálne ceny za dodávku elektriny. „Odberatelia môžu stále žiadať svojich dodávateľov o zľavu, prípadne zmeniť dodávateľa,“ uzavrel Igaz.

Domácnosti budú mať v budúcom roku lacnejší aj plyn. Priemerná cena za dodávku plynu od začiatku nového roka klesne od 21 do 27 %, podľa kategórie odberu. Domácnosti, ktoré vykurujú plynom, by mohli v budúcom roku usporiť až 125 eur.

Domácnosť, ktorá využíva zemný plyn aj na ohrev vody, môže ušetriť takmer 60 eur za rok. Domácnosť, ktorá používa plyn primárne na varenie, usporí necelé dve eurá za rok.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.