Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SPP Storage - SPP Storage
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SPP Storage
11. septembra 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovenský zásobník plynu na území ČR ukončil modernizáciu

V prípade energetickej krízy sa môže Slovensko spoľahnúť aj na skladovacie kapacity plynu v Česku. Podzemný zásobník, ktorého prevádzkovateľom je  SPP Storage a nachádza sa na území juhomoravskej obce Dolní Bojanovice, nedávno prešiel rekonštrukciou technológie úpravy plynu. Na tomto projekte sa podieľala aj slovenská spoločn osť Nafta. Realizátorom stavby bola česká firma Montpetrol. Informoval o tom odborný plynárenský časopis Slovgas.

Štúdia realizovateľnosti určila dve možnosti modernizácie. Po ich posúdení sa rozhodlo pre technológiu úpravy plynu na princípe adsorpčného sušenia. Táto ponúka z pohľadu prevádzkyschopnosti vysokú flexibilitu. S predprípravnými stavebnými prácami sa začalo vlani apríli 2016, v lete pokračovala inštalácia samotných zariadení. Skúšobná prevádzka prebehla už začiatkom tohto roka.

Zisk SPP Storage za minulý rok sa zrejme aj kvôli modernizácii prepadol o takmer 20 %. Kým v roku 2015 dosiahla firma, ktorej  jediným akcionárom je SPP Infrastructure, výsledok hospodárenia na úrovni vyše 14,5 milióna eur, v roku 2016 zisk podľa údajov vo výročnej správe klesol na 11,9 milióna eur.

Podzemný zásobník Dolní Bojanovice má skladovaciu kapacitu 0,576 miliardy metrov kubických. Režim vtláčania a ťažby zemného plynu je riadený v  rámci  spolupráce technických dispečingov firiem SPP – distribúcia a SPP Storage. V budúcnosti by sa mal  fyzicky prepojiť aj s českou prepravnou sieťou, hovorí o tom desaťročný plán rozvoja prepravnej sústavy ČR v rokoch 2016-2025.

Na území Slovensku poskytujú služby v oblasti skladovania plynu firmy Nafta a Pozagas. Celková skladovacia kapacita je 3,77 miliárd metrov kubických. 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.