Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Daniel Šlosar - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Vynálezca Daniel Šlosar. Foto: energia.sk
16. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovenský vedec vynašiel nabíjací dáždnik

Chargebrella nie je obyčajný dáždnik. Z geometrického hľadiska predstavuje guľový vrchlík, ktorý vďaka reflexnej zrkadlovej ploche koncentruje slnečné žiarenie do jedného bodu. Absorbérom je v tomto prípade rúčka plniaca funkciu termogenerátora, ktorý nazhromaždené teplo premieňa na elektrinu. Autorom patentovaného nápadu je Daniel Šlosár, doktorand Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach.

Chargebrella nabíja aj v prípade daždivého počasia alebo dokonca počas tmy. Termogenerátor slúžiaci zároveň ako rukoväť dáždnika je odnímateľný a dokáže pracovať aj samostatne. „Priloží sa k ohňu, variču alebo na piecku a vyrába elektrickú energiu aj v noci,“ vysvetľuje vynálezca.

Cieľovou skupinou sú ľudia pracujúci v extrémnych podmienkach. Všade tam, kde nie je k dispozícii prístup k zdroju elektriny. Na trhu aj dnes existujú prenosné zariadenia na nabíjanie, ktoré sú však závislé na konkrétnom obnoviteľnom zdroji, čím sa redukuje ich adaptabilita na rôzne situácie. Ak zapadne slnko, v prípade fotovoltických článkov sa nabíjanie skončilo. Chargebrella ale podobné obmedzenia nemá, keďže je projektovaná na využívanie rôznych zdrojov tepla bez ohľadu na časť dňa. Vynález má potenciál zaplniť existujúcu dieru na trhu.

Nabíjanie mobilných zariadení pomocou Chargebrelly je za ideálnych podmienok porovnateľné s nabíjaním v bežnej zásuvke. Laboratórne testovanie prebiehalo s termoelektrickým článkom o výkone 10 W. Do budúcnosti Šlosár nevylučuje, že „nabíjací dáždnik “ môže byť kalibrovaný aj na vyššie výkony, ak budú zákazníci požadovať napríklad nabíjanie notebookov.

So slovenským vedcom sme sa stretli na pozadí technologickej konferencie. Účasť na podobných výstavách vo fáze vývoja prototypu považuje Šlosar za dôležitú, aby získal spätnú väzbu od potenciálnych zákazníkov. „Ľudia vám povedia, že požadujú vyšší výkon alebo by im vyhovovala ľahšia konštrukcia,“dodáva vedec, ktorý doterajší vývoj financoval z vlastného vrecka. 

Dokončenie prototypu očakáva vynálezca ešte v priebehu tohto roka. V nasledujúcich rokoch sa začne s hľadaním investorov, ktorí by vedeli pomôcť s financovaním produkcie a distribúcie. Vyvinúť kvalitný a výkonný hardvér však nie je podľa Šlosára najťažšou úlohou. Skutočným orieškom je dosiahnuť konkurencieschopnú predajnú cenu, na ktorú tlačí trh. Už samotná produkcia termogenerátorov je nákladná. No ich životnosť je vďaka kvalite materiálov v porovnaní s inými technológiami podstatne dlhšia. Vydržia minimálne 30 rokov. 

Za šesťročný vývoj prenosného generátora elektriny – Chargebrella sa stalDaniel Šlosár laureátom kategórie Osobnosť roka v oblasti technológií v prestížnom ocenení Vedec roka 2015, ktoré sa vyhlásilo minulý týždeň. V súčasnosti je na doktorandskom štúdiu na Technickej univerzite v Košiciach, kde sa venuje využívaniu a ochrane zemských zdrojov – v rámci tejto témy sa venuje využívaniu alternatívnych zdrojov energie. Vlani získal ocenenie Študentská osobnosť.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.