Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenský priemysel víta navýšenie kompenzácií z Envirofondu, nepovažuje ho však za systémový krok
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
23. novembra 2021 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slovenský priemysel víta navýšenie kompenzácií z Envirofondu, nepovažuje ho však za systémový krok

Ohlásené navýšenie kompenzácií vítame, ale podporu energeticky náročných podnikov z Envirofondu je nevyhnutné riešiť nielen v čase energetickej krízy, ale dlhodobo a systematicky. Zvýšenie na 11 mil. eur nepovažujeme za systémový krok. Predovšetkým treba riešiť efektívne nastavenie legislatívy,“ uviedol pre agentúru SITA generálny sekretár asociácie Andrej Lasz.

Ako dodal, slovenský priemysel už dlhodobo volá po dodržiavaní zákonom nastaveného mechanizmu kompenzácií. V slovenskej legislatíve sa totiž uvádza, že do priemyslu by sa z Envirofondu malo vrátiť 7,5 % z celkového objemu zdrojov, ktoré doň vkladajú firmy z predaja emisných povoleniek. V tomto roku sa však vrátilo iba niečo vyše 1 %, konkrétne asi 3 mil. eur.

Ak by sa dodržala v zákone uvedená 7,5-percentná hranica, išlo by o sumu vo výške 18 mil. eur,“ zdôraznil Lasz. Zároveň upozornil, že v iných európskych krajinách sa kompenzuje na úrovni viac ako 25 %, čím slovenské priemyselné podniky strácajú konkurencieschopnosť a hrozí im zánik.

Zvyšujúce sa ceny energií, ale aj záujem podnikov o nové inovatívne „zelené“ riešenia vo výrobe sú pritom podľa asociácie dôvodom na efektívnejšie kompenzácie. Tá na na tento problém upozorňuje dlhodobo.

Slovensko má priemyselné fabriky so špičkovými technológiami zameranými na ochranu životného prostredia a znižovanie emisií. Z nášho pohľadu by bolo chybou nezvýšiť kompenzácie z Envirofondu a v súčasnej situácii energeticky náročným výrobcom nedať to, čo im podľa zákona patrí. Ich zánikom by prišli o prácu tisíce slovenských zamestnancov, ale utrpel by aj štát, ktorý by stratil milióny eur vo forme daní,“ myslí si Lasz.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.