Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
počas návštevy pôvodného odkaliska v areáli Slovenských elektrární v Zemianskych Kostoľanoch, na ktorej sa oboznámila s projektom solárneho parku v rámci jej regionálneho výjazdu na Hornej Nitre. Zemianske Kostoľany, 12. júl 2022.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/Martin Medňanský
8. júla 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenskú energetiku čakajú zmeny, prezidentka podpísala implementáciu zimného balíčka

Do slovenskej energetiky sa vďaka veľkej novele zákona o energetike implementuje takzvaný zimný energetický balíček.

Ide o smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z júna 2019 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.

Predmetné smernice sú súčasťou legislatívneho balíčka Európskej únie „Čistá energia pre všetkých Európanov“.

Aktuálny vývoj cien

Veľká novela zákona o energetike okrem iného prináša čiastočnú dereguláciu maloobchodných cien elektriny a plynu.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už sľúbil, aj vzhľadom na aktuálny vývoj cien elektriny a plynu na trhoch a vojne na Ukrajine, že zraniteľné domácnosti nezostanú bez regulovaných cien energií ani po pripravovanej deregulácii.

ÚRSO už pripravuje produkt pre domácnosti, ktoré chcú byť naďalej regulátorom chránené.

Novela zákona o energetike

Novela zákona o energetike taktiež na slovenský energetický trh prináša nových účastníkov trhu s elektrinou a plynom, právnu úpravu akumulácie, úpravu doterajších podmienok pre nasadzovanie inteligentných meracích systémov či nový spôsob obstarávania podporných služieb.

Medzi nových účastníkov trhu budú patriť aktívny odberateľ, energetické spoločenstvo, prevádzkovateľ zariadenia na uskladňovanie elektriny a agregátor.

Nová právna úprava

Nová právna úprava obstarávania podporných služieb k dosiahnutiu a udržaniu bezpečnej a spoľahlivej prevádzky prenosovej alebo distribučnej sústavy v reálnom čase čaká prevádzkovateľov distribučných sústav a prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Upravia sa tiež dátové toky spojené s novými procesmi.

Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach rozširuje právomoci pre ÚRSO, doterajší rozsah vecnej regulácie, ako aj právnu úpravu pre riešenie sporov medzi novými účastníkmi trhu s elektrinou.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.