Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FILE - In this Monday, April 11, 2011 file photo, workers of the German energy company RWE prepare power supply on a high power pylon in Moers, Germany. Almost 3 million European workers can't afford to heat their houses amid rise in energy prices, according to a labor organization's study released Wednesday Sept. 22, 2021. ()
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Frank Augstein, File
12. októbra 2021 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovenskú energetiku čakajú veľké zmeny, počíta sa aj s dereguláciou cien energií

Do slovenskej energetiky sa tak implementuje takzvaný zimný energetický balíček. Ide o smernice Európskeho parlamentu a Rady EÚ z júna 2019 o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov.

Predmetné smernice sú súčasťou legislatívneho balíčka Európskej únie „Čistá energia pre všetkých Európanov“.

Novela zákona

Novela zákona o energetike okrem iného prináša aj dereguláciu cien energií pre malé podniky, ale aj pre domácnosti.

Ako vyplýva z predloženej novely zákona o energetike, existujúca cenová regulácia dodávok elektriny pre segment malých podnikov aj odberateľov v domácnosti by sa mala zrušiť k rovnakému dátumu 1. januára 2023.

Regulované ceny

Vybraní dodávateľa by však do konca roka 2025 mali povinnosť uzavrieť zmluvu za regulované ceny s domácnosťou, ktoré o to prejaví záujem.

Taký dočasný regulovaný produkt je teda koncipovaný len ako záchranná možnosť pre odberateľov elektriny v domácnosti, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nie sú schopní uzatvoriť zmluvu o dodávke elektriny s pre nich výhodnejšou trhovou cenou,“ uvádza Ministerstvo hospodárstva SR v dôvodovej správe.

Pri cenovej regulácii plynu, na ktorú sa nevzťahujú požiadavky vyplývajúce z európskej smernice, navrhuje ministerstvo hospodárstva zrušenie cenovej regulácie pre segment malých podnikov od 1. januára 2023 a dočasné ponechanie súčasného modelu cenovej regulácie dodávok plynu odberateľom v domácnosti do 31. decembra 2025.

Nesmie zasahovať

Cenová regulácia pri energiách je podľa európskych inštitúcií všeobecne považovaná za jednu z najväčších prekážok zvýšenia konkurencieschopnosti na maloobchodných trhoch.

Smernica EÚ v zásade všeobecne stanovuje, že členský štát nesmie zasahovať do určovania ceny za dodávky elektriny, za stanovených podmienok však môže uplatňovať regulované ceny pre energeticky chudobných alebo zraniteľných odberateľov elektriny v domácnosti,“ dodalo ministerstvo hospodárstva.

Slovenský energetický trh

Novela zákona o energetike taktiež na slovenský energetický trh prináša nových účastníkov trhu s elektrinou a plynom, právnu úpravu akumulácie, úpravu doterajších podmienok pre nasadzovanie inteligentných meracích systémov či nový spôsob obstarávania podporných služieb.

Medzi nových účastníkov trhu budú patriť aktívny odberateľ, energetické spoločenstvo, prevádzkovateľ zariadenia na uskladňovanie elektriny a agregátor,“ konštatovalo ministerstvo, ktoré očakáva pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.