Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Wydrzyńska
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
A. Wydrzyńska
26. júna 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensku chýba detailný scenár pre prípad výpadku dodávok ropy

Spoločnosť Transpetrol včera (25.6.) podpísala dodatok k zmluve o preprave ropy do ČR prostredníctvom ropovodov Družba a Adria, na základe ktorého v nasledujúcich dvoch rokoch bude Českej rafinérskej dodávať ruskú ropu Rebco v objeme do 4 miliónov ton ročne. Ide o obdobný objem ako ten, na ktorom sa dohodli aj pre tento rok.

„Je to veľmi dôležité pre bezpečnosť dodávok ropy do Českej republiky,“ zdôraznila generálna riaditeľka českej spoločnosti Anna Wydrzyńska.

„Touto zmluvou sme potvrdili stabilizáciu prepravy ropy ropovodom Družba do Českej rafinérie a upevnili korektnú a dlhoročnú vzájomnú spoluprácu,“ uviedol na tlačovej konferencii predseda predstavenstva Transpetrolu Ivan Krivosudský.

Dodal, že nový dodatok garantuje objem tržieb viac ako 18 miliónov eur. Tarifná politika sa nemení. Výšku tarify za prepravu spoločnosti nezverejnili, avšak Krivosudský poznamenal, že sa uplatňuje motivačný mechanizmus, t.j. čím vyšší je objem prepravy, tým je tarifa nižšia.

Detailný plán chýba

„Do dnešného dňa u nás nedošlo k žiadnemu problému s prepravou ropy. Určitou výhodou je, že Ukrajina nespracováva v danom momente ruskú ropu v žiadnej rafinérii, ide len o tranzit,“ uviedol šéf Transpetrolu.

Zároveň však poukázal na potrebu vypracovať plán – čo ak. Prípadné krátkodobé výpadky by podľa neho neboli problémom, pretože sa môžu pokryť z núdzových zásob ropy a ropných produktov, avšak v prípade zásadnej zmeny, treba mať pripravený scenár. „Celá zóna bývalého východného bloku takýto scenár nikdy pripravený nemala,“ dodal.

„Študujeme čo ďalej, keby vznikla krízová situácia, lebo nikto to nemá detailne rozpracované. Ľahko sa povie: Dodáme z Adrie,“ uviedol Krivosudský.

Vysvetlil však, že to znamená nutnosť zazmluvniť dostatok tankerov v Stredozemnom mori, musia existovať určité predkupné práva, byť zabezpečené práva prechodu cez prístav, kde sú štandardní odberatelia, ktorí vyžadujú dodávky podľa dlhodobého naplánovania.

Alternatívne trasy a dodávky

Jednou z alternatívnych trás pre dodávky ropy je prepojenie na ropovod Adria. Jeho rekonštrukcia  prebieha v zrýchlenom režime tak, aby bola do konca tohto roku priechodná technická časť potrubia. V budúcom roku by tak mali zostať už len práce v areáloch jednotlivých staníc.

„V súčasnosti sa pripravuje prechod popod rieku Ipeľ. Tým, že ide o chránenú krajinnú oblasť, existujú pri týchto prácach určité obmedzenia,“ poznamenal Krivosudský.

Vzhľadom na to, že v prípade krízy Slovensko nemá plnohodnotnú alternatívu pre dodávky ruskej ropy cez Družbu, narastá podľa prokuristu spoločnosti Bratislava Schwechat Pipeline Roberta Nemcsicsa tlak na jeho realizáciu v dohľadnom čase. Problém so zdržiavaním projektu má podľa neho nielen Slovensko a Rakúsko, ale aj Európska komisia.

V súvislosti so snahou ministerstva hospodárstva ako zástupcu jediného akcionára v Transpetrole, ktorým je Slovenská republika, zabezpečiť vyššie využitie existujúcich kapacít potrubia, Krivosudský poukázal na prebiehajúce rokovania o vývoze ropy cez naše územie do Srbska, kde sa historicky už ropa prepravovala v objeme 600 tisíc ton ročne.

„Orientujeme sa na Balkán, vidíme to ako priechodné riešenie,“ uviedol.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.