Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Urad jadroveho dozoru mochovce.jpg
Foto: www.facebook.com
16. júna 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovensko zostáva vo výrobe elektriny jadrovou veľmocou. Spoliehame sa však aj na OZE

Štyri funkčné jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach tvorili v minulom roku 53 % slovenského energetického mixu.

Ako vyplýva zo zverejnených informácií organizátorom krátkodobého trhu s elektrinou, spoločnosťou OKTE, celkový objem vyrobenej elektriny bol pritom vlani na úrovni necelých 28 terawatthodín.

Slovensko sa spolieha aj na výrobu elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE), ktoré tvorili z energetickú mixu 22 %. Najväčšie zastúpenie mali vodné elektrárne (15 %). Nasledovala biomasa (4 %) a solárne elektrárne (2 %). Napriek veľkému potenciálu sa na Slovensku nepodarilo vlani vyrobiť prostredníctvom geotermálnej energie ani kilowatthodinu elektriny.

Fosílne zdroje tvorili z energetického mixu zhruba 25 %. Najviac elektriny sa vyrobilo prostredníctvom plynu (15 %) a vďaka hnedému či čiernemu uhliu (4 %).

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.