Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Obmedzenie dodávok plyn elektrická energia
Foto: ilustračné, GettyImages
16. februára 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko znížilo spotrebu plynu v januári až o 23 percent

Slovensku sa darí znižovať spotrebu zemného plynu. Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR, počas uplynulých mesiacov Slovensko splnilo cieľ Európskej únie, keď v porovnaní s nameranými dátami plynárenského dispečingu dosiahlo reálne zníženie spotreby plynu o viac ako 15 %, za mesiac január 2023 to bolo až na úrovni 23 %.

Členské štáty Európskej únie (EÚ) by mali na základe nariadenia o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne znížiť za obdobie august 2022 až marec 2023 minimálne o 15 % spotrebu plynu v porovnaní s päťročným priemerom za roky 2017 (august) až 2022 (marec).

Nezrovnalosti v údajoch

Ministerstvo hospodárstva zároveň opakovane upozorňuje na nesprávne dáta o znížení spotreby plynu Slovenska uvádzané Štatistickým úradom Európskej únie (Eurostat).

Ministerstvo hospodárstva spolu so Správou štátnou hmotných rezerv SR a Štatistickým úradom SR identifikovalo nezrovnalosti v údajoch súvisiacich s výškou objemu skladovaného plynu na území Slovenska v podzemných zásobníkoch, vykazovanou účastníkmi trhu s plynom, ktoré boli v minulosti reportované Eurostatu.

V spolupráci s dotknutými účastníkmi boli preto zanalyzované všetky dáta za uplynulý rok 2022, ktoré vstupujú do výpočtu spotreby plynu podľa príslušnej metodiky Eurostatu a za január 2023 mu tak budú zaslané sumarizované dáta o ťažbe, importe, exporte a zásobách zemného plynu, zohľadňujúce zistené rozdiely a reflektujúce skutočnú mesačnú spotrebu na Slovensku,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Proces revízie

Nariadenie EÚ týkajúce sa znižovania dopytu po plyne pri určovaní zníženia spotreby plynu však vychádza z päťročných priemerov, ktoré boli v prípade SR stanovené na základe údajov zasielaných Eurostatu v minulých obdobiach.

To výrazným spôsobom deformuje porovnávanie dosiahnutého zníženia spotreby plynu Slovenska. V mesiaci január, kde je priemer za minulé obdobie vypočítaný Eurostatom za SR výrazne nižší v porovnaní so skutočnou dlhodobou spotrebou, bude preto výrazne podhodnotené dosiahnutie zníženia spotreby na trhu s plynom,“ upozornilo ministerstvo.

V súčasnosti prebieha proces revízie historických dát pre roky 2017 až 2021 a komunikácia s Eurostatom o korekcii štatistiky za predošlé roky. „Až po tejto korekcii bude možné dáta zverejnené Eurostatom považovať za skutočný odraz zníženia spotreby plynu dosiahnutého na Slovensku,“ uzavrelo slovenské ministerstvo hospodárstva.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.