Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: www.seas.sk
9. marca 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovensko uvažuje nad novým jadrovým palivom, proces je však veľmi zdĺhavý

Proces však podľa predsedníčky Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marty Žiakovej vôbec nie je jednoduchý. „Je to veľmi ťažké. Dá sa to v dnešnej technickej dobe, ale ten proces, keď začínate používať iné palivo, je dosť zdĺhavý. Musíte preskúmať všetky bezpečnostné aspekty, ktoré sú s tým v rámci predpísaných požiadaviek spojené. Nemôže prísť k poškodeniu nielen samotného paliva, ale ani primárneho okruhu jadrového reaktora,“ povedala pred stredajším rokovaním vlády Žiaková.

Štyri slovenské jadrové bloky sú ruského typu a v súčasnosti odkázané len na jadrové palivo od Rusov. Predsedníčka však potvrdila, že o novom type jadrového paliva sa na Slovensku vážne uvažuje.

Ale líder v tejto oblasti musí byť držiteľ povolenia, pretože on bude nakupovať palivo a my spolu s ním začneme posudzovať palivo, ktoré by sme chceli kúpiť,“ konštatovala Žiaková.

Predsedníčka ÚJD zhodnotila aj radiačnú situáciu na Slovensku. Podľa nej pre vojnu na Ukrajine nateraz neboli zaznamenané žiadne zmeny. „Ani medzinárodné organizácie ich nehlásia,“ uzavrela Žiaková.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.