Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľkové elektrické vedenie
Foto: SITA/Milan Illík
24. januára 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovensko spolupracuje s Maďarskom a Českom na modernom elektrickom prepojení

Slovensko by malo mať z roka na rok lepšie elektrické prepojenie s okolitými krajinami. Spoločnosť Západoslovenská distribučná (ZSD) plánuje pokračovať v realizácii projektov spoločného záujmu (Projects of Common Interest, PCI), ktoré predstavujú kľúčové infraštruktúrne projekty, ktorých cieľom je prepájanie európskych energetických systémov.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová, firma pokračuje v realizácii projektu ACON Smart Grids. Ide o prvý projekt realizovaný výlučne distribučnými spoločnosťami v regióne strednej a východnej Európy.

Za Slovensko je to Západoslovenská distribučná a za Českú republiku EG.D. Celková hodnota podporeného projektu ACON sa pohybuje vo výške 182 mil. eur, pričom spolufinancovanie z Nástroja na prepájanie Európy EÚ dosahuje 91,2 mil. eur. Náklady každého z partnerov projektu predstavujú približne 50 %. Projekt ACON je realizovaný v priebehu rokov 2018 až 2024.

Slovensko-český projekt

Ide o historicky prvý slovensko-český projekt zameraný na masívne nasadzovanie najmodernejších smart technológií, ktorý umožní nástup „novej energetiky“ založenej na lokálnych obnoviteľných zdrojoch. Projekt takisto vo významnej miere prispeje k posilneniu bezpečnosti a stability dodávok elektriny, zvýšeniu kapacity sústavy, či riadeniu distribučnej sústavy pomocou optickej infraštruktúry v dĺžke stoviek kilometrov,“ dodala Dobošová.

V rámci projektu ACON už firmy zrealizovali investície v celkovej výške presahujúcej 54 mil. eur. Podarilo sa vybudovať takmer 450 km optických trás, zmodernizovať 78 transformačných staníc nasadili sa monitorovacie a komunikačné technológie.

Vybudovali sme novú elektrickú stanicu v blízkosti Borského Sv. Jura, ktorá významne prispeje k spoľahlivosti a stabilite distribúcie elektriny v danom regióne,“ doplnila Dobošová.

Spolupráca s Maďarskom

Na lepšom a modernom prepojení pracujú západoslovenskí energetici aj s Maďarskom. Projekt Danube InGrid je už v poradí druhým PCI projektom v kategórii smart grid realizovaným Západoslovenskou distribučnou, pričom tento status získal v roku 2020.

Projektovými partnermi sú aj spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a maďarský prevádzkovateľ distribučnej sústavy E.ON Észak-dunántúli Áramhálózati Zrt (EED).

Dotknutým územím je región západného Slovenska a severozápadného Maďarska. Unikátnosť projektu je podčiarknutá práve úspešnou a efektívnou cezhraničnou kooperáciou medzi prevádzkovateľmi distribučných sústav a prenosovej sústavy.

Projekt Danube InGrid

Projekt Danube InGrid využil možnosť uchádzať sa o spolufinancovanie z Nástroja na prepájanie Európy EÚ, pričom v októbri 2020 mu boli udelené historicky najvyššie grantové prostriedky v kategórii smart grids vo výške 102 miliónov eur, čo pri celkovej hodnote projektu 292 miliónov eur predstavuje 35 % spolufinancovanie.

Primárnym zámerom projektu Danube InGrid je prepájanie energetických trhov medzi Slovenskom a Maďarskom a súvisiace vybudovanie inteligentnej siete v regióne strednej a východnej Európy, ktorá umožní rozsiahlejšiu integráciu výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov do distribučnej sústavy, pri udržaní vysokej kvality a bezpečnosti dodávok,“ uviedla Dobošová.

Diaľkový zber údajov

V doterajšom priebehu projektu Danube InGrid bolo viac než 58 kusov transformačných staníc vysokého a nízkeho napätia vybavených smart zariadeniami umožňujúcimi diaľkový zber údajov, ovládanie zariadení alebo diaľkovú lokalizáciu porúch v distribučnej sústave.

Rozbehla sa realizácia novej inteligentnej elektrickej stanice Mierovo, ktorá významne posilní distribučnú sústavu v území medzi hlavným mestom Bratislava a Dunajskou Stredou. Okrem stanice samotnej dochádza aj k realizácii vedení vysokého napätia v smeroch na Šamorín a Dunajskú Stredu, jej dokončenie je plánované na rok 2024,“ doplnila Dobošová.

Kilometre optických trás

Západoslovenskí energetici v rámci projektu Danube InGrid vybudovali vyše 130 kilometrov optických trás na vedeniach vysokého a nízkeho napätia pre zabezpečenie komunikácie a inštalované ďalšie inteligentné prvky.

Pokračovali aktivity rozvoja IT riešení v oblastiach aktívneho manažmentu porúch a strát pri distribúcii, asset managementu, kyberbezpečnosti, výmeny dát so zákazníkmi. V prevádzke už od roku 2021 sú dve nové meteostanice umožňujúce sledovanie počasia vo vybraných lokalitách distribučného územia ZSD s potenciálom pre budúce zdieľanie dát s projektovými partnermi,“ konštatovala Dobošová. Celková výška preinvestovaných nákladov za obdobie od začiatku projektu do konca roku 2023 presahuje 25 mil eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.