Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
spp-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Slovenský plynárenský priemysel - exteriér. Foto: TASR/Michal Svítok
24. januára 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko smie prevziať dcérske firmy SPP v Česku

Úrad pre ochranu hospodárskej súťaže (ÚOHS) vyšetroval možné dôsledky majetkových zmien v Slovenskom plynárenskom priemysle (SPP) na český trh. Správne konanie začal na návrh Ministerstva hospodárstva SR. Z rozhodnutia ÚOHS vyplýva, že ak sa štát rozhodne prevziať zvyšných 49 % akcií v obchodníkovi SPP od Energetického a průmyslového holdingu (EPH), stane sa tiež majiteľom dcérskych firiem SPP v Česku, konkrétne SPP CNG a SPP CZ, ktorá je dodávateľom plynu.

Rozhodnutie ÚOHS nadobudlo právoplatnosť v pondelok (20.1.). ÚOHS postupoval v zmysle platného zákona o ochrane hospodárskej súťaže. Vyšetrovanie sa zaoberalo výhradne tým, aké dôsledky by mohla mať plynárenská fúzia na český trh a podmienky hospodárskej súťaže. „V tomto prípade Úrad konštatoval, že spojenie nebude mať za následok podstatné narušenie hospodárskej súťaže,“ vysvetlil pre energia.sk Martin Švanda, hovorca ÚOHS.

Slovenská republika sa chce stať jediným akcionárom v obchodníkovi SPP. Príslušný materiál prijala vláda vlani na jeseň. V súčasnosti ale 49 % akcií SPP spolu s manažérskou kontrolou vlastní český holding EPH, ktorý ich získal od firiem E.ON a GDF Suez. Prevzatím zvyšného podielu akcií v obchodníkovi SPP by slovenský štát získal kontrolu nad cenotvorbou, ale zároveň by zdedil aj prevažnú časť dlhu spoločnosti. Konečné rozhodnutie o usporiadaní vlastníckej štruktúry SPP sa očakáva v prvom polroku 2014.

EPH je najväčším dodávateľom tepla a druhým najväčším dodávateľom elektriny v Českej republike. Skupina zahŕňa viac než 30 podnikov pôsobiacich v oblasti ťažby hnedého a čierneho uhlia, výroby elektriny a tepla, distribúcii a dodávky tepla, obchodu s elektrinou a plynom a ďalších oblastí energetiky. V ťažbe hnedého uhlia patrí EPH tretia pozícia v Nemecku, kde vlastní spoločnosť MIBRAG, ktorej produkcia vlani predstavovala zhruba 19 miliónov ton.

Český holding zvyšuje svoj vplyv aj na Slovensku. Vlani okrem akvizície v SPP získal menšinový podiel v Stredoslovenskej energetike (SSE). Od francúzskej spoločnosti  Electricité de France (EDF) odkúpil 49 %-ný podiel za zhruba 400 miliónov eur. Koncom roka zvýšil EPH svoj podiel aj v spoločnosti Nafta.

Akcionármi EPH sú skupina PPF s podielom 44,44 %, ďalej spoločnosť J&T s podielom 37,04 % a podnikateľ Daniel Křetínský, ktorý vlastní 18,52 % akcií.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.