Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
VLÁDA: Rokovanie 147. schôdze Bezpečnostnej rady
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: SITA/Jana Birošová
11. marca 2022 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko si musí nájsť spoľahlivejších dodávateľov plynu, apeluje prezidentka

Je o tom presvedčená slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Podľa prezidentky, z rétoriky dnešného ruského politického vedenia nám nevyplývajú garancie, že nám pre vojnu na Ukrajine nebude ruský plyn vypnutý alebo obmedzený.

Európska komisia už má konkrétny plán, ktorý umožní do konca tohto roku znížiť dodávky ruského plynu o dve tretiny a úplne sa zbaviť svojej závislosti do roku 2030.

Spoločný nákup

Spoločným nákupom všetkých krajín EÚ pritom môžeme docieliť prijateľné ceny plynu. Znížením dodávok ruského plynu zároveň obmedzíme schopnosť Ruska financovať vojnu na Ukrajine a presadzovať svoje politické a teritoriálne požiadavky voči ďalším štátom prostredníctvom sily,“ napísala na sociálnej sieti prezidentka.

Kto dnes ešte stále hovorí o tom, aby sme na ruskom plyne zostali naďalej závislí, koná proti záujmom Slovenska a priamo ohrozuje bezpečnosť občanov.

Spochybnená stabilita dodávok

Celkovo 45 % spotreby v EÚ tvorí plyn z Ruska. Ruská strana v poslednom období podľa Čaputovej podniká kroky, ktoré stabilitu týchto dodávok spochybňujú a priamo ju ohrozujú.

Už od leta 2021 ruský štátny koncern Gazprom systematicky znižuje objem plynu, ktorý do EÚ dodáva. Navyše, pred ostatnou vykurovacou sezónou Gazprom takmer vôbec nenaplnil kapacity zásobníkov plynu, ktoré si v Európe zazmluvnil, a tým zásadne napomohol ku skokovému nárastu cien energií pre európske domácnosti a podniky,“ dodala Čaputová.

Zoznam nepriateľov Ruska

V minulých dňoch Kremeľ dal všetky krajiny EÚ na svoj zoznam nepriateľov Ruska.

Bolo by preto bezpečnostným hazardom zostať závislý na niekom, kto nás považuje za nepriateľov a od koho nie sme schopní prijať žiadnu záruku dodržiavania platných pravidiel a záväzkov,“ uzavrela prezidentka Čaputová.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.