Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Miškov podpisuje SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Juraj Miškov Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
24. júna 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko sa zúčastní na rozvoji energetiky v Srbsku

Slovensko sa zúčastní na rozvoji energetiky v Srbsku. Ako po štvrtom zasadnutí zmiešanej komisie oboch krajín uviedol minister hospodárstva Juraj Miškov, podpisom medzivládnej dohody medzi oboma krajinami podporili predstavitelia tri energetické projekty na ktorých budú participovať slovenské firmy. Za srbskú stranu podpísal dohodu minister infraštruktúry a energetiky Srbskej republiky Milutin Mrkonjić.

Prvým projektom je výstavba plynovodu Alexandrovac – Novi Pazar. „Na tomto projekte chce participovať súkromná slovenská spoločnosť zo Skalice,“ dodal Miškov. Ďalším projektom je implementácia riadiaceho softvéru pre srbské elektrárne. „V tomto prípade ide o slovenskú firmu, ktorá podobný systém implementovala v Slovenských elektrárňach,“ doplnil Miškov. Posledný projekt, ktorý bol vládnymi predstaviteľmi na rokovaní zmiešanej komisie Slovenska a Srbska podporený, sa týka budovania plynových zásobníkov. „V tomto máme veľké skúsenosti a ponúkame spoluprácu Srbsku aj v tejto oblasti,“ konštatoval Miškov.

Na komisii sa taktiež rokovalo o záujme slovenskej spoločnosti, ktorá chce vybudovať v Srbsku niekoľko malých vodných elektrární. Slovenské firmy sa zaujímali aj o projekty v oblasti využívania slnečnej energie či technologií na hlbinnú ťažbu. „Pokiaľ ide o úlohu našej komisie v rámci podpory bilaterálneho obchodu a vzájomných investícií a participácie našich firiem na realizácii projektov v Srbskej republike, mala by zabezpečiť najmä poskytovanie podpory a asistencie našim firmám pri rokovaniach na úrovni orgánov štátnej správy, a tiež pri príprave podnikateľských misií a investičných a kooperačných seminárov,“ povedal Miškov.

Miškov ďalej konštatoval, že v našich vzťahoch bola v poslednom období zaznamenaná zvýšená intenzita rokovaní medzi podnikateľskými subjektmi našich krajín a hlavne boli dosiahnuté reálne výsledky týchto rokovaní vo forme konkrétnych projektov či vytvorených spoločných podnikov.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.