Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Diaľkové elektrické vedenie
Foto: SITA/Milan Illík
26. marca 2024 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovensko sa zapája do poskytovania elektriny Ukrajine po masívnych útokoch na jej energetickú infraštruktúru

Slovensko pomáha vojnou zmietanej Ukrajine s dodávkami elektriny. Ako informovala hovorkyňa Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS) Sandra Čičová Kotzigová, slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy poskytol Ukrajine havarijnú výpomoc po masívnych útokoch na jej energetickú infraštruktúru.

Ukrajina od začiatku vojny vo februári 2022 opakovane čelí útokom na svoju energetickú infraštruktúru. K takejto udalosti došlo aj v posledných dňoch, čo znamenalo aktiváciu pomoci v celej Európe. SEPS ako susediaca sústava bola oslovená na pomoc Ukrajine medzi prvými, nakoľko existujú zmluvné a technické rámce na realizovanie takejto pomoci v relatívne krátkom čase,“ uviedla Čičová Kotzigová.

Slovensko poskytuje na základe zmluvných dohôd medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav Slovenska a Ukrajiny v prípade potreby ukrajinskej strane havarijnú výpomoc. K aktivácii tejto pomoci prišlo už niekoľkokrát.

Najčerstvejším prípadom uplatnenia výpomoci pre Ukrenergo je situácia z 22.3.2024 kedy v krátkom čase bolo v dôsledku zničenia časti infraštruktúry potrebné poskytnúť zo Slovenska významné množstvo elektriny pre zabezpečenie chodu elektrizačnej sústavy Ukrajiny. Pomoc bola na základe požiadavky poskytovaná v čase od 7.00 hod. do 17.00 hod. vo výške 200 megawattov a dodaný objem elektriny bol vo výške 2000 megawatthodín,“ dodala Čičová Kotzigová.

Slovenská a ukrajinská sústava sú prepojené jedným 400 kilovoltovým cezhraničným vedením Veľké Kapušany – Mukačevo. Slovenský úsek vedenia má približne 12,5 km, na území Ukrajiny je vedenie dlhé zhruba 39 km. Nie je to jediné prepojenie Ukrajiny so zvyškom Európy, podobné prepojenia prevádzkuje s Rumunskom či Poľskom a Maďarskom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.