Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenska elektrizacna prenosova sustava seps.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, maps.google.com
16. mája 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko sa pripravovalo testom na skúšku štartu z blackoutu

Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), v spolupráci so Slovenskými elektrárňami, Vodohospodárskou výstavbou a Západoslovenskou distribučnou (ZSD) uskutočnila v sobotu reálny test stavu energetickej núdze, simulujúc masívny výpadok elektriny na západnej časti Slovenska, tzv. skúšku štartu z tmy.

Testovaný blackout sa v sobotu zvládol. Elektrina z Gabčíkova rozbehla Jaslovské Bohunice. Skúška bola úspešná, všetky zariadenia boli pripojené podľa pôvodného plánu a dodržali sa i všetky limity prevádzkovej a jadrovej bezpečnosti,“ informovala hovorkyňa SEPS Sandra Čičová Kotzigová.

Skúška prebiehala v oddelenej časti elektrizačnej sústavy medzi poskytovateľom služby obnovy Vodnou elektrárňou Gabčíkovo a systémovou elektrárňou, ktorej v prípade potreby bude poskytnuté napätie na naštartovanie z tmy – Atómovou elektrárňou Bohunice V2.

Posledné rozsiahle blackouty v Európe majú niekoľko spoločných menovateľov, a to oslabenie elektrizačnej sústavy vplyvom plánových odstávok vedení, preťažovanie vedení a prvkov sústavy všeobecne, veľké prenosy elektriny na dlhé vzdialenosti a problémy s výkonovými bilanciami medzi oblasťami.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.