Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Domácnosti z Bratislavského kraja nemôžu dostať podporu na malé OZE
Archív: ilustračné, energia.sk
27. apríla 2020 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slovensko sa môže stať jednou z “najzelenších“ krajín v EÚ, myslia si plynári

Prioritou Slovenska by podľa zväzu mala byť eliminácia tuhých palív v energetike, teda v systémoch centrálneho zásobovania teplom, v individuálnom vykurovaní, v priemyselných prevádzkach a tiež zvýšenie energetickej efektívnosti v priemysle, ako aj zastavenie trendu narastajúcich emisií z dopravy.

Slovensko má už v súčasnosti jednu z najmenej emisných energetík (výroba elektrickej energie a tepla) v rámci celej EÚ. Po vyššie uvedenej náhrade tuhých palív sa naša krajina umiestni na úplný vrchol tohto rebríčka medzi krajiny ako Švédsko, Francúzsko a Rakúsko. Ekonomicky neporovnateľne silnejšie krajiny s oveľa vyššou životnou úrovňou ako Holandsko, Belgicko alebo Nemecko, budú v danom ohľade ďaleko za Slovenskom,“ uviedol pre agentúru SITA výkonný riaditeľ SPNZ Richard Kvasňovský.

Plynári prispejú

SPNZ je presvedčený, že slovenské plynárenstvo môže významnou mierou prispieť k napĺňaniu viacerých cieľov a zámerov slovenskej vlády deklarovaných v jej programovom vyhlásení.

Zväz oceňuje, že súčasťou programového vyhlásenia vlády SR je naďalej adresná podpora nákupu emisne efektívnejších kotlov na vykurovanie pre domácnosti. V súčasnosti približne 350-tisíc domácností na Slovensku používa na vykurovanie tuhé palivá, pričom 120-tisíc kotlov je starších ako 30 rokov.

Podpora náhrady starých kotlov za tepelné čerpadlá by bola trikrát drahšia ako v prípade ich náhrady za nízkoemisné plynové kotly,“ upozornil Kvasňovský, podľa ktorého pri využívaní zemného plynu pri vykurovaní sa dostáva do atmosféry o 99,9 percenta menej škodlivých pevných častíc v porovnaní s pevnými palivami. V porovnaní s uhlím sa uvoľňuje do atmosféry o 60 percent menej oxidu uhličitého.

Potenciál plynu

SPNZ vidí veľký potenciál vo využívaní plynu v ekologickejšej doprave. Plynári očakávajú od novej vlády podporu pre využívanie plynu v podobe CNG v mestskej hromadnej doprave, osobnej doprave, službách.

Podľa SPNZ môže byť plyn významným partnerom obnoviteľných zdrojov energie na ceste k uhlíkovej neutralite do roku 2050, zvyšovania energetickej efektívnosti, ako aj pri riešení otázky energetickej chudoby.

Máme za to, že najefektívnejším nástrojom na riešenie sociálnej otázky energetickej chudoby na Slovensku sú adresné opatrenia, ktoré umožnia dotknutým občanom vymaniť sa z energetickej chudoby, predovšetkým podporou zníženia ich spotreby, zvýšenia energetickej efektívnosti domácností, teda opatrení, ktoré nebudú mať, na druhej strane, negatívny dopad na trh s energiami,“ konštatoval Kvasňovský.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.