Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europsky parlament
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/inyucho (licencia Creative Commons)
24. septembra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko prispôsobuje zdaňovanie energií pravidlám EÚ

Pondelok – 20.9.2010

Európska únia:

Európska komisia (EK) začala vyšetrovať tajnú dohodu troch energetických spoločností ČEZ, J&T a EnBW Energie v súvislosti s výmenou podielov na trhu v Českej republike. Konkrétne ide o rozdelenie českých aktív britskej spoločnosti International Power. Spoločnosti ČEZ a J&T nepovažujú svoje konanie za porušenie pravidiel hospodárskej súťaže. (viac informácií)

Poľskému priemyslu hrozí v októbri nedostatok zemného plynu. Plynovú krízu môže odvrátiť podpísanie dohody s Ruskou federáciou o dlhodobých dodávkach komodity do Poľska. Na jej podmienkach sa už obidve strany dohodli, ale podpisu bráni vyšetrovanie Európskej komisie. EK momentálne skúma, či je návrh kontraktu v súlade s platnou európskou legislatívou. (viac informácií)

Svet:

Záverečná operácia spoločnosti BP na uzavretie poškodeného vrtu Macondo v Mexickom zálive dopadla úspešne. Americký prezident Barack Obama správu privítal a vyzval na riešenie dôsledkov ekologickej havárie. (viac informácií)

Rusko chce spolupracovať s Organizáciou krajín vyvážajúcich ropu (OPEC). Premiér Vladim Putin nekonkretizoval o akú formu spolupráce sa má jednať. Na začiatku hospodárskej krízy v roku 2008 konala Moskva opačne ako OPEC, ktorý obmedzil ťažbu ropy v prospech zvýšenia ceny komodity na svetových trhoch. Moskva vtedy naopak produkciu zvýšila. Rusko je najväčším producentom ropy na svete. (viac informácií)

Utorok – 21.9.2010

Slovensko:

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) vraj hrozí Slovensku medzinárodnou arbitrážou. Dôvodom majú byť neprimerané zásahy do cenovej politiky spoločnosti zo strany štátu. SPP tvrdí, že zákon z roku 2008 im spôsobil a spôsobuje miliónové straty. Na základe neho môže štát vetovať návrhy na zvýšenie cien na Valnom zhromaždení spoločnosti. (viac informácií)

Spoločnosť RWE Gas Slovensko neplánuje v tomto roku zvyšovať ceny za plyn. Podľa konateľa spoločnosti Miroslava Kullu sa bude o cenových návrhoch pre rok 2011 rozhodovať až o mesiac. RWE Gas Slovensko je v súčasnosti najväčším konkurentom SPP. Spoločnosť má približne 15 % podiel na slovenskom trhu so zemným plynom. (viac informácií)

Fungovanie spoločnosti Teplárne Košice a.s. sa nezmení. Súčasné vedenie nepristúpi k navrhovaným zmenám postavenia distribučného medzičlánku – Tepelné Hospodárstvo. Ceny tepla pre rok 2011 ešte nie sú známe. Sú totiž závislé od budúcoročných cien plynu a uhlia. (viac informácií)

Európska únia:

Európska komisia (EK) získa nové právomoci pri riešení dôsledkov plynovej krízy. Rozhodol o tom Európsky parlament. EK bude určovať kto a v akom množstve plyn dostane v prípade, že nastane krízová situácia s dodávkami zemného plynu v EÚ. Členským štátom prijatám nariadením vzniknú nové povinnosti ako vypracovanie prevenčného plánu alebo zabezpečenie obojsmerného toku zemného plynu. (viac informácií)

Svet:

V budúcnosti sa bude svietiť viac aj napriek úsporným žiarivkám, tvrdí nová americká štúdia. Podľa nej sa využívaním moderných žiariviek a LED žiaroviek celková spotreba elektriny pravdepodobne zvýši a nie naopak. Štúdia vychádza z teórie anglického ekonóma Wiliama Jevonsa z 19. storočia. (viac informácií)

Čína sprísňuje štandardy pre energetickú efektívnosť. Čínska plánovacia komisia oznámila, že všetky nové továrne a fabriky budú musieť od 1. novembra 2010 prejsť komplexným energetickým auditom. Ten rozhodne o tom, či získajú povolenie pre svoju činnosť alebo nie. Čína priznáva pomalý progres v rozvoji úsporných opatrení. Podľa štatisték Svetovej banky sa v Číne na jednotku produkcie spotrebuje dvakrát toľko energie ako v USA, Japonsku alebo v iných vyspelých štátoch. (viac informácií)

Streda – 22.9.2010

Slovensko:

Vláda rozhodla o zrušení výnimky zo spotrebných daní pre zemný plyn a uhlie na výrobu tepla pre domácnosti. Daňové zvýhodnenia majú stratiť aj motorové palivá LPG, CNG a tzv. červená nafta. (viac informácií)

Európska únia:

Nemecký energetický koncern E-On zvyšuje svoje zisky v oblasti obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Prevádzkový zisk divízie OZE môže v tomto roku dosiahnuť nárast až o 70 %. V roku 2009 predstavovali príjmy koncernu z OZE 146 mil. eur. (viac informácií)

Poľsko počká s privatizáciou štátneho energetického podniku Enea. Ministerstvo štátneho pokladu poskytne investorov viac času na predkladanie ponúk. O 51 % percentný balík poľskej spoločnosti má v súčasnosti záujem päť subjektov. V hre by mali byť aj Slovenské elektrárne – Enel alebo španielska Iberdola. Privatizáciou chce Poľsko získať finančné prostriedky do štátneho rozpočtu. (viac informácií)

Podľa odhadov spoločnosti ČEZ zdražie elektrická energia v Česku o 18 % v roku 2011. Prognóza ráta s tým, že inštalovaný výkon solárnych elektrární v tomto roku dosiahne 2 tis. MW. (viac informácií)

Svet:

V Číne sa postaví nová rafinéria so spracovateľskou kapacitou 13 mil. ton ropy ročne. Akcionármi spoločného podniku sa stanú Rusko a Čína prostredníctvom štátnych podnikov China National Petroleum Corp a Rosnefť. Dodávateľom až 70 % ropy pre rafinériu sa stane Ruská federácia. Spustenie prevádzky neďaleko Pekingu sa očakáva v roku 2015. (viac informácií)

Podľa ministra pre prírodné zdroje má Rusko v oblasti Arktídy bohaté zásoby ropy a zemného plynu. Odhady hovoria až o 100 miliardách ton týchto surovín. Arktické oblasti by mali skrývať viac než štvrtinu neobjavených svetových zásob uhľovodíkov. Na územie si preto robia nárok tiež Nórsko, Dánsko, USA a Kanada. (viac informácií)

Štvrtok – 23.9.2010

Slovensko:

Organizátor krátkodobého trhu s elektrinou (OKTE, a.s.) začne svoju činnosť od 1. januára 2011. Bude mať na starosti koordinovanie spotového trhu s elektrickou energiou. Fungovanie OKTE bude v súlade s tretím liberalizačným balíkom Európskej únie. (viac informácií)

Zrušenie daňových výnimiek pre vybrané motorové palivá a energetické nosiče nemusí znamenať zmenu ceny elektrickej energie. Myslí si to minister financií Ivan Mikloš. (viac informácií)

Európska únia:

Vo Veľkej Británia sa spustil do prevádzky najväčší veterný park na svete s inštalovaným výkonom 300 MW. Prevádzkovateľom je švédsky energetický koncern Vattenfall. (viac informácií)

Do diskusie o miere zdražovania elektrickej energie v Česku sa zapojil aj regulačný úrad. Predsedu Energetického regulačného úradu (ERÚ) očakáva, že cena za elektrinu vzrastie v nasledujúcom roku o 12 až 14 %. (viac informácií)

Svet:

Novú atómovú elektráreň na Ukrajine postaví Rusko. V medzinárodne súťaži zvíťazil ruský dodávateľ TVEL, ktorý tak porazil americkú spoločnosť Westinghouse. Jadrová elektráreň sa má postaviť do roku 2013. (viac informácií)

Piatok – 24.9.2010

Slovensko:

V Národnom jadrovom fonde SR chýbajú 3 mld. eur, ktoré sú potrebné  na vyraďovanie jadrových reaktorov a likvidáciu vyhoretého paliva. Skonštatoval to Peter Mihók z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici na odbornom seminári v Bratislave. Slovenské elektrárne (SE) odmietajú, že deficit Fondu je spôsobený nízkymi odvodmi spoločnosti. Podľa SE si naopak povinnosť odvádzať poplatky neplnil sám štát. (viac informácií)

Európska únia:

Ministerstvo priemyslu a životného prostredia ČR zverejnilo odhad o zdražení ceny elektriny od 1.januára 2011. Rast cien spôsobia pravdepodobne fotovoltaické elektrárne. Podľa ministerstva existujú tri varianty. Najpravdepodobnejšia z nich hovorí o 8 % zdražení. V tom prípade by celkový inštalovaný výkon vo fotovoltaike dosiahol 1.600 MW do konca tohto roku. (viac informácií)

Európa má dostatočné zásoby nekonvenčného zemného plynu, tvrdí expert. Ak ich začne využívať, bridlicový plyn môže zmeniť geopolitickú rovnováhu a konkurovať dodávkam z Ruska. Potenciál pre ťažbu zemného plynu z bridlicových geologických formácií majú takmer všetky krajiny západnej a strednej Európy. (viac informácií)

Svet:

Po výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon uniklo do Mexického zálivu 4,4 mil. barelov ropy. Tvrdí odhad vedcov z Kolumbijskej univerzity, ktorý je vôbec prvým nezávislým odhadom tohto druhu. Vzťahuje sa na obdobie od 20. apríla do 15. júla 2010. (viac informácií)

Ukrajina sa stane členom Európskeho energetického spoločenstva. Po ratifikácii v ukrajinskom parlamente začnú pre Kyjev platiť legislatívne normy EÚ pre oblasť energetiky. Zahŕňajú tiež liberalizáciu trhu a unbundling spoločnosti Naftogaz. (viac informácií)

Dohoda medzi Poľskom a Ruskom o dodávkach zemného plynu je stále v nedohľadne. K podpisu zmluvy neprišlo aj napriek miernemu posunu v rokovaniach. Tie majú ďalej pokračovať v októbri. Prekážkou novej dohody sú námietky Európskej komisie. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.