Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dočasne poverený predseda vlády SR Eduard Heger
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Martin Havran
26. apríla 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko pridáva do plánu obnovy novú kapitolu za 403 miliónov eur

Slovensko bude mať k dispozícii v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR ďalších 403 miliónov eur. Do plánu obnovy sa totiž dostala nová kapitola REPowerEU, ktorá reaguje na ruskú agresiu na Ukrajine a s ňou súvisiace výzvy.

Ako uviedol po stredajšom rokovaní vlády dočasne poverený premiér Eduard Heger, hlavným cieľom novej kapitoly REPowerEU je znížiť závislosť od ruských fosílnych palív. Aktualizáciu plánu obnovy spolu s novou zelenou kapitolou REPowerEU v stredu schválil vládny kabinet.

Nová kapitola obsahuje šesť nových reforiem a osem investícií. Bude rozložená do štyroch kľúčových oblastí. Energetika a povoľovacie procesy so sumou 150 miliónov eur, obnova a spravovanie budov 149 miliónov eur, udržateľná doprava 85 miliónov eur a rozvoj zelených zručností 15 miliónov eur.

V oblasti Energetika a povoľovacie procesy hovoríme o tom, že zjednodušíme environmentálne povoľovacie procesy. Vytvárame pilotné zóny pre rozvoj veternej energie a zároveň zlepšujeme využívanie geotermálnej energie,“ povedal Heger.

Pri obnove a spravovaní budov sa viac budov obnoví, a to či už verejných, alebo kultúrnych pamiatkovo chránených. Oblasť udržateľnej dopravy by mala priniesť dve nové trolejbusové trate a 10 nových električiek v Bratislave a päť nových súprav elektrických vlakov pre východné Slovensko. Oblasť rozvoja zelených zručností sa zamerá na vzdelávacie programy na stredných školách.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.