Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
skrutky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ USACE Europe (licencia Creative Commons)
7. júna 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko postaví prvú geotermálnu elektráreň

Pondelok – 31.5.2010

Slovensko:

V roku 2009 podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pôsobili na slovenskom trhu s plynom okrem SPP ďalšie štyri súkromné spoločnosti. Orientovali sa na 45 priemyselných odberateľov, ktorí zmenili dodávateľa v minulom roku.

Európska únia:

Česká energetická skupina (ČEZ) má údajne záujem o kontrolný balík poľského energetického koncernu Tauron Energia S.A. Poľsko chce predať väčšinový podiel spoločnosti do konca júna 2010.

Utorok – 1.6.2010

Slovensko:

V Bratislave sa konalo sympózium „Energetická efektívnosť v priemysle”, ktoré zorganizovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK). Sektor priemyslu je podľa Jána Petroviča, zástupcu Ministerstva hospodárstva SR, kľúčovým v znižovaní energetickej náročnosti.

Európska únia:

Česká energetická skupina (ČEZ) podala návrh na kúpu poľskej spoločnosti Energa. Navrhovanú cenu odmietla zverejniť. Záujem prejavili tiež firmy z Francúzska a Poľska. Privatizáciou elektrárenskej spoločnosti chce poľská vláda pokryť schodok štátneho rozpočtu.

Streda – 2.6.2010

Slovensko:

Prvá geotermálna elektráreň na Slovensku sa bude nachádzať pri obci Ďurkov v okrese Košice. Elektráreň s výkonom 3,5 MW sa má do prevádzky spustiť v roku 2012. Séria prieskumných vrtov označila oblasť Košickej kotliny za najväčší zdroj geotermálnej energie v Strednej Európe.

Medzi záujemcov o kúpe väčšinového podielu poľskej energetickej spoločnosti Energa sa pridala aj investičná skupina Penta. Poľské ministerstvo národného majetku doteraz eviduje osem záujemcov.

Európska únia:

EÚ zverejnila údaje o množstve emisií CO2 v členských štátoch z roku 2008. Štatistika z prvého roku prvého záväzného obdobia Kjótskeho protokolu dokumentuje zníženie skleníkových plynov. V krajinách EÚ-15 klesli emisie v porovnaní s rokom 2007 o 1,9 %. 

Svet:

Ruská ropná spoločnosť Lukoil znamenala v prvom kvartáli 2010 viac ako dvojnásobné zvýšenie zisku oproti rovnakému obdobiu spred roka. Nárast spôsobilo zvýšenie cien komodít a zvýšenie produkcie plynu a ropných derivátov

Brazília schválila výstavbu tretieho bloku jadrovej elektrárne Angra, výstavbu zabezpečí francúzsko-nemecká Areva. S výrobou elektriny sa začne na prelome rokov 2015/2016.

Štvrtok – 3.6.2010

Slovensko:

Spoločnosť Transpetrol v stredu uviedla do prevádzky nový zásobník ropy v Bučanoch pri Trnave. Výstavba nádrže s objemom 75.000 m3 trvala dva roky a stála 15,5 mil. eur. Veľkokapacitná nádrž v Bučanoch je súčasťou sústavy, ktorá má pre Slovensko zabezpečiť skladovanie ropy na 90 dní bežnej spotreby.

Európska únia:

Popredná poľská rafinéria PKN Orlen odmietla ponuku spoločnosti PULW.WA  na kúpu chemickej továrne Anwil. Rafinéria chce predať 85 % akcií spoločnosti.

Svet:

Čína poskytne dotácie na kúpu automobilov s nízkou spotrebou paliva. Vláda si od neho sľubuje zníženie objemu emisií CO2, program potrvá do roku 2012.

Piatok – 4.6.2010

Slovensko:

Nový dodávateľ elektrickej energie na SK, Energetické centrum chce do konca roku získať 20.000 klientov. Zameriava sa na domácnosti, malých a stredných podnikateľov.

Európska únia

Nemecký koncern RWE postaví veterný park na pobreží Walesu vo Veľkej Británii. Prevádzka parku s inštalovaným výkonom 576 MW sa spustí v roku 2014.

Svet:

Fitch Ratings znížil rating dlhodobých záväzkov ropného koncernu British Petroleum (BP) z AA+ na AA, dôvodom je únik ropy v Mexickom zálive.

Sobota – 5.6.2010

Slovensko:

V roku 2009 dosiahli obnoviteľné zdroje energie 7,4 % podiel na celkovej hrubej energetickej spotrebe. Do roku 2020 sa SK zaviazalo dosiahnuť 14 % podiel OZE.

Svet:

Cena ropy klesla o 4%, hodnota za barel sa ustálila na úrovni 72 USD.

Nedeľa – 6.6.2010

Svet:

Americké úrady rozšírili zákaz rybolovu v oblasti Mexického zálivu v súvislosti s pokračujúcim únikom ropy. Zákaz rybolovu sa už vzťahuje na vyše 1.500 metrov štvorcových.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.