Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovensko pomôže Kube s opravou elektrárne, mimovládka krok spochybňuje

Minister financií Peter Kažimír sa v piatok (24.3.) stretol s kubánskou delegáciou na čele s ministrom energetiky a baní Alfredo López Valdésom. Počas rokovaní hovorili o prefinancovaní rekonštrukcie elektrárne vo Feltone.

Výsledkom rokovaní je podpis dvoch dokumentov súvisiacich s rekonštrukciou 1. bloku tepelnej elektrárne Felton, ktorý potrebuje po minuloročnej havárii kompletnú opravu. Ide o jednu z najväčších elektrárni na východe Kuby s takmer 800 zamestnancami, informovalo ministerstvo.

Elektráreň s dvoma blokmi, každý s výkonom 250 MW, postavili v 80. rokoch minulého storočia československé firmy. V októbri 2016 ju ale postihol silný požiar a oba bloky, ktoré zabezpečovali asi 22 % elektriny v krajine, museli odstaviť. Pritom v roku 2005 SES Tlmače dodali do Feltonu dva nové kotle spaľujúce ťažký vykurovací olej s výkonom 855 t/h pary.

Prvým dokumentom, ktorý bol v piatok podpísaný je Ponuka financovania projektu Felton. Tento dokument  vytvára priestor na doladenie a precizovanie posledných otázok súvisiacich s touto transakciou.

Ďalším dokumentom je zmluva o oprave a modernizácii elektrárne Felton 1, ktorú by mali realizovať slovenskí dodávatelia. Zmluvu podpísali zástupcovia spoločnosti PPA CONTROLL, a.s., ktorá je generálnym dodávateľom v tomto projekte. Súčasťou kontraktu je koordinácia novo dodaných, opravených a existujúcich zariadení za účelom spustenia prevádzky bloku so zvýšenou účinnosťou a navýšením výstupného výkonu elektrárne s úsporou paliva.

Hodnota nového kontraktu vo Feltone sa odhaduje na 35 miliónov eur, súvisiaci komerčný úver by mala exportne poistiť štátna Eximbanka.

Pomoc či biznis za každú cenu?

Dana Mareková z mimovládne organizácie Človek v ohrození upozornila,  že avizovaná „pomoc“ môže ohroziť životné prostredie aj zdravie ľudí na ostrove.

„Je otázne, či naozaj ide o pomoc Kube a jej obyvateľom alebo skôr o využitie príležitosti pre slovenský biznis. Profit pre slovenskú firmu nie je negatívom. Problém však vidíme v tom, že elektráreň Felton využíva a spracúva kubánsku ropu, tzv. crudo, ktorá má vysoký obsah síry, škodlivej pre zdravie a životné prostredie,“ uviedla Mareková. „Obávame sa, že nastane rovnaký scenár, ako pri elektrárni na rovnaký pohon Mariel neďaleko Havany, ktorú Človek v ohrození sleduje. Tú modernizuje SES Tlmače za pomoci štátnej Eximbanky. Podľa environmentálnej a sociálnej štúdie jej zmodernizovaný 6. blok bude znečisťovať okolie emisiami oxidu siričitého 40-násobne vyššími, ako dovoľujú normy Európskej únie a 50-násobne vyššími, než odporúča Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Rovnako pevné prachové častice (PM) až šesťnásobne prekračujú limit povolený v EÚ.“

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.