Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod - EK
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Plynovodné potrubie
26. júna 2017 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko podporuje poskytnutie mandátu pre EK na rokovania o Nord Stream 2

Ambície a ciele tohto mandátu dnes európskym ministrom energetiky predstaví podpredseda EK pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič. Rada EÚ pre energetiku zasadá v Luxemburgu a EK považuje za dôležité, vysvetliť a obhájiť svoje stanovisko pred politikmi zodpovednými za modelovanie energetickej budúcnosti EÚ.

Javorčík zdôraznil, že Slovensko považuje návrh na poskytnutie mandátu pre exekutívu EÚ na rokovania s ruskou stranou za dobrý.

„Výsledkom rokovaní by mala byť dohoda o tom, akým spôsobom bude regulovaný Nord Stream 2. Naším záujmom je, aby bol regulovaný podľa pravidiel, ktoré sú najbližšie európskej legislatíve, to znamená tretiemu liberalizačnému balíčku v energetike,“ opísal situáciu Javorčík.

Slovenský diplomat vyjadril nádej, že členským krajinám sa podarí dosiahnuť dohodu o poskytnutí mandátu ešte v priebehu druhého polroka 2017. Na otázku TASR, ktoré krajiny sú najväčší oponenti, Javorčík uviedol, že o tom je zatiaľ predčasné hovoriť, lebo eurokomisia mandát predložila pred necelými troma týždňami a diskusie sú len na začiatku. Pripustil však, že diskusie môžu byť kontroverzné, lebo aj samotný projekt plynovodu Nord Stream 2 je kontroverzný.

Šefčovič v rozhovore pre TASR (15.6) upozornil, že výstavba plynovodu z Ruska do Nemecka, ktorého jediným akcionárom je ruský koncern Gazprom, má z pohľadu Európskej komisie viacero právnych problémov. Podľa jeho slov exekutíva EÚ po právnych analýzach dospela k názoru, že najlepším spôsobom, ako riešiť zložité právne aspekty tohto projektu, je pozrieť sa na ne ako na „kolíziu dvoch právnych systémov“ – ruského a európskeho – a zaručiť, že projekt Nord Stream 2 bude transparentný a v súlade s medzinárodným i únijným právom.

© TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.