Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko podpísalo s Ruskom dohodu o dodávkach ropy

Rusko a Slovensko dnes podpísali medzivládnu dohodu o dodávkach ropy. Na základe nej potečie na naše územie 6 miliónov ton ropy ročne. Rovnaký objem sa má cez slovenské územie prepraviť do ďalších krajín, predovšetkým Česka. Dokument nadobudne účinnosť od 1. januára 2015 a jeho platnosť vyprší 31. decembra 2029.

„Táto zmluva vytvára základný rámec na spoluprácu medzi Slovenskom a Ruskou federáciou v oblasti dodávok a prepravy ropy. Som rád, že sme ju mali možnosť spoločne podpísať a vytvoriť podmienky pre naše podniky na uzatváranie konkrétnych zmlúv. Rovnako dôležitá je pre nás aj časť zahŕňajúca tranzit ropy v rovnakom objeme,“ povedal Pavlis v Moskve.

Medzivládna zmluva sa bude každých 5 rokov automaticky predlžovať. Ak sa Rusko alebo Slovensko rozhodne ukončiť platnosť ropného kontraktu, musí o svojom zámere informovať zmluvného partnera s minimálne polročným predstihom. „Táto dohoda o dodávkach a tranzite ropy je rovnako dôležitá aj pre ruskú stranu. Slovensko je pre nás dôveryhodný partner a mame záujem tak, ako v minulosti, tak aj v nasledujúcom období spolupracovať na dodávkach ropy a tranzite ropy cez Slovensko,“ zdôraznil ruský minister Novak. 

Na Slovensko tečie ropa prostredníctvom južnej vetvy ropovodu Družba. Prevádzkovateľom ropovodného systému je štátny Transpetrol. Technická prepravná kapacita Družby na území SR predstavuje cca. 20 mil. ton ropy ročne. Najväčším odberateľom slovenského prepravcu je spoločnosť Slovnaft. Do bratislavskej rafinérie putuje viac než 60 % prepravovaného množstva suroviny, zvyšok ide do Česka.

Diverzifikácia a krízové scenáre

Ak by došlo k výpadku dodávok cez ropovod Družba, Slovensko v súčasnosti nemá plnohodnotnú alternatívu. Stať by sa tak mohlo už koncom tohto roka, kedy by sa mala ukončiť modernizácia slovensko-maďarského potrubia, ktoré prepája Družbu s ropovodom Adria. Technicky sa dá dopraviť ropa na Slovensko tzv. južnou cestou už dnes, no iba v obmedzenom množstve zhruba 3,5 mil. ton ročne.

Po rekonštrukcii ropovodu Friendship1, ktorý spája slovenskú obec Tupá a maďarské mesto Százhalombatta, by sa mala prepravná kapacita zvýšiť tak, aby zodpovedala potrebám rafinérie Slovnaft – na úroveň minimálne 6 mil. ton ropy ročne. Na modernizácii prepojenia sa v roku 2012 dohodli Transpetrol a skupina Mol podpisom spoločného memoranda.

V prípade potreby sa môžeme spoľahnúť na núdzové zásoby ropy. Slovensko je zaviazané držať rezervu na úrovni minimálne 90 dní priemerného denného čistého dovozu tejto strategickej suroviny.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.