Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenské elektrárne a francúzska spoločnosť Framatome Návšteva francúzskeho prezidenta
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezident Francúzskej republiky Emmanuel Macron a prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová Foto: SITA/Diana Černáková
1. júna 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovensko podpísalo s Francúzskom spoluprácu na riešení diverzifikácie paliva pre jadrové elektrárne

Spolupráca na dlhodobom riešení diverzifikácie paliva pre jadrové elektrárne na Slovensku je jednou z kľúčových oblastí memoranda, ktoré dnes podpísali Slovenské elektrárne a francúzska spoločnosť Framatome.

Podpísali ho v Bratislave v rámci stretnutia prezidentky SR Zuzany Čaputovej a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona počas jeho návštevy na Slovensku. Informovala o tom Oľga Baková zo Slovenských elektrární.

Jadrové elektrárne na Slovensku predstavujú kľúčové piliere našej národnej energetickej bezpečnosti. Zaistiť diverzifikáciu dodávok jadrového paliva pre stabilnú prevádzku elektrární Bohunice a Mochovce považujem za jednu z našich hlavných úloh. Som veľmi rád, že sme sa pri tomto projekte s Framatome spojili v spolupráci s ďalšími európskymi prevádzkovateľmi reaktorov VVER 440,“ informoval predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček.

Memorandum o porozumení

Memorandum o porozumení a rozvoji strategických vzťahov medzi Slovenskými elektrárňami a Framatome vytvára základ pre ďalší rozvoj dlhodobých vzťahov v oblasti jadrovej energetiky – prevádzky a údržby jadrových elektrární, bezpečnosti a modernizácie, zvyšovania účinnosti, prístrojového vybavenia či v oblasti digitálnej a kybernetickej bezpečnosti.

Framatome sa plne angažuje v podpore jadrového priemyslu a energetickej politiky Slovenskej republiky. Táto dohoda potvrdzuje dôveru, ktorú nám náš zákazník, Slovenské elektrárne, v priebehu rokov prejavil. Je to ďalší dôkaz našej vôle pokračovať v tejto silnej spolupráci. Naši zákazníci sa spoliehajú na naše robustné a spoľahlivé odborné znalosti, skúsenosti a integrovaný dodávateľský reťazec – najmä v oblasti jadrového paliva,“ uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Framatome Bernard Fontana.

Bezpečnosť a kontinuita

S cieľom zaistiť bezpečnosť a kontinuitu prevádzky jadrových elektrární s tlakovodnými reaktormi VVER 440 sa spoločnosť Framatome, v spolupráci so Slovenskými elektrárňami a ďalšími európskymi prevádzkovateľmi, sústredí na vývoj 100-percentne európskeho dizajnu jadrového paliva pre tento typ reaktorov.

Framatome je medzinárodnou spoločnosťou s viac ako šesťdesiatročnou tradíciou. Podieľa sa na projektovaní jadrových blokov, výrobe jadrového paliva, inštalácii a servise zariadení a komponentov, na systémoch riadenia.

Je dodávateľom pre vyše 380 jadrových zariadení po celom svete. Svoje zastúpenie má Framatome aj na Slovensku, s vyše 100 zamestnancami. Pre Mochovce 3 a 4 dodal Framatome systém kontroly a riadenia.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.