Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropovod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Ropovod. Foto: SITA/AP Photo/Sergei Chuzavkov
25. novembra 2011 Ostatné od Energia.skTASR

Slovensko podpísalo Memorandum na severo-južné prepojenie

Predstavitelia 9 členských krajín EÚ – Slovenska, Rakúska, Bulharska, Česka, Nemecka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Slovinska – a zástupcovia Chorvátska a Európskej komisie (EK) v stredu 23. novembra v Bruseli slávnostne podpísali Memorandum o porozumení na severo-južné energetické prepojenie.

„Z nášho hľadiska je podpísanie memoranda o porozumení medzi krajinami V4 a ďalšími krajinami ako Bulharsko, Chorvátsko, Nemecko, Rakúsko, Rumunsko a Slovinsko veľmi významné. Dohodli sme sa na určitom zozname projektov, ktoré sa týkajú aj Slovenska,“ povedal Takáč.

Spresnil, že v prípade plynovodov ide o projekty prepojenia medzi Slovenskom a Maďarskom, ako aj medzi Slovenskom a Poľskom. Z hľadiska cezhraničných ropovodov ide o prepojenie Bratislava – Schwechat. Tieto projekty sa tak zaradili do Akčného plánu pre severo-južné prepojenia, ktorý je súčasťou podpísaného memoranda.

Podľa Takáča ide v  tejto fáze len o politický dokument, ktorý nikoho k ničomu nezaväzuje. Je však dôležitý, pretože jasne manifestuje jednotu 10 uvedených krajín a postoj, že spoločne stoja za projektmi v oblasti energetiky. Dohoda vytvára lepšiu pozíciu pre neskoršie fázy rokovaní, keď sa budú vyberať projekty celoeurópskeho záujmu.

„Cieľom týchto aktivít je zahrnúť tieto projekty do procesu posudzovania podľa nového nariadenia, ktoré bude prijaté pravdepodobne v priebehu budúceho roku a ktoré nahradí doterajší mechanizmus posudzovania projektov transeurópskych sietí v oblasti energetiky (TEN-E) a následne získať podporu spoločenstva pre ich realizáciu v rámci budúcej finančnej perspektívy EÚ,“ informuje rezort hospodárstva.

„Svojím spôsobom ide o lobing proti Európskej komisii,“ priznal Takáč a dodal, že rezorty energetiky národných štátov pred komisiou naznačujú dôležitosť jednotlivých projektov.

„Dokonca produkcia obnoviteľných zdrojov energie vytvára vysoký tlak na celú energetickú sieť a toto je oblasť, ktorú musíme prioritne riešiť,“ povedal Takáč a dodal, že v tomto smere sa názory národných štátov zhodujú s názormi Európskej komisie.

MH SR očakáva, že spoločná aktivita prinesie výsledky v podobe realizácie v memorande identifikovaných projektov a zvýši tak energetickú bezpečnosť Slovenska a regiónu ako celku.

Zdroj: TASR,SITA, energia

Ilustračná snímka: SITA/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.