Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hydrogen energia solarne fotovoltaicke panely veterna elektrina energia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
9. marca 2023 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slovensko podľa SAPI neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie

Slovensko neplní vlastné ciele v oblasti rozvoja obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a výrazne tak zaostáva za svojimi európskymi partnermi. Vyplýva to zo záverov správy o stave obnoviteľných zdrojov v slovenskej elektroenergetike za rok 2022, ktorú vypracovala Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Tá dlhodobo upozorňuje na zaostávanie rozvoja sektora OZE.

Sedem rokov trvajúci stop-stav a neprimerané sieťové poplatky sa spolu so sériou ďalších regulačných a administratívnych bariér podpísali na stagnujúcom podiele OZE na domácej spotrebe energie. Doteraz však chýbala akákoľvek relevantná analýza, ktorá by ukázala, ako veľmi je Slovensko pozadu oproti našim európskym partnerom,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Bariéry rozvoja

V správe sa konštatuje, že ak nepríde k vytvoreniu lepších investičných podmienok a odstraňovaniu stále pretrvávajúcich bariér rozvoja OZE, tak v roku 2030 dosiahneme z potrebných 6 090 MW inštalovanej kapacity iba približne polovicu, a aj to iba vďaka už jestvujúcim vodným elektrárňam. Z piatich analyzovaných druhov OZE je na požadovanej trajektórii iba vodná energia, pri ktorej však Slovensko ťaží ešte z čias bývalého režimu.

Pri rozvoji zvyšných zdrojov sme prakticky na začiatku. „Projekty využívania veternej a geotermálnej energie na výrobu elektriny na Slovensku prakticky neexistujú. Pokiaľ ide o ďalšie technológie, vzhľadom na čiastočné oživenie trhu so slnečnou energiou, biomasou a bioplynom, je stav ich rozvoja o poznanie lepší,“ konštatuje SAPI. Pri doterajšom tempe však podľa asociácie sedem rokov trvajúci stop-stav, počas ktorého iné členské štáty implementovali OZE, len ťažko doženieme.

Uhlíkovej neutralita

V roku 2050 by malo Slovensko na dosiahnutie uhlíkovej neutrality podľa výpočtov Slovenskej akadémie vied cieliť na inštalovanú kapacitu 7,5 GW pre kategóriu fotovoltických elektrární. Pri súčasnom tempe by však Slovensko nedosiahlo ani 1 GW inštalovaných zdrojov. Podľa najnovšej štúdie o potenciáli strešnej fotovoltiky je pritom súčasný maximálny strešný potenciál až 37 GW.

Pri ročnom energetickom zisku 35 TWh by iba strešná fotovoltika dokázala pokryť celú spotrebu elektriny na Slovensku, ktorá sa spravidla pohybuje pod 32 TWh,“ uvádza Karaba.

Štúdia počíta so všetkými budovami, ktoré sú štrukturálne vhodné pre inštaláciu fotovoltiky, ide však o maximálny potenciál, ktorý je skôr teoretickou hodnotou. Slovensku by ale podľa SAPI z neho stačilo využiť približne iba 20 %, aby naplnilo dekarbonizačný cieľ pre slnečnú energiu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.