Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solárna energia, slnečná energia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, Gettyimages
13. augusta 2021 Obnoviteľné zdroje OZESlnečná energia od Energia.skSITA

Slovensko nezažije solárny boom, rozvoj energie brdzí viacero prekážok

Rozvoj slnečnej energie na území Slovenska rýchlo nenapreduje. Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) ju brzdia administratívne, regulačné či technické prekážky.

„Výrobcovia sú dnes povinní uhrádzať nielen neprimerane vysoké pripojovacie poplatky, ale aj poplatok za prístup do siete, známy ako G-komponent. Kvôli nesprávnej štátnej regulácii sa tak možno nebudú napĺňať slovenské plány pri rozvoji obnoviteľných zdrojov energií,“ vysvetľuje riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Nová vyhláška

Riaditeľ upozornil na najnovšiu vyhlášku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorá má oslobodiť ostrovné systémy od platenia tarifiy za prevádzkovanie systému.

„Tento krok sa inak ako pozitívne hodnotiť nedá. Otázkou skôr je, ako bolo vôbec možné, že ostrovné systémy, ktoré neboli vôbec pripojené do siete, platili tarifu za prevádzkovanie systému, ktorý ani nevyužívali,“ povedal.

G-komponent

Pre výrobcov zelenej elektriny predstavuje najvyššiu finančnú položku poplatok za prístup do prenosovej alebo distribučnej sústavy – tzv. G-komponent.

Karaba zdôraznil, že poplatok predstavuje významnú časť prevádzkových nákladov a pre niektorých výrobcov môže znamenať definitívny koniec.

Problematický je aj samotný proces propojenia do siete, ktorý je časovo zdĺhavý a technicky komplikovaný.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.