Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
oettinger
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ claaser (licencia Creative Commons)
1. októbra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko neodovzdalo načas plán pre OZE. Brusel začal vyšetrovanie

Pondelok 27.09.2010

Slovensko:

Základná škola v obci Lietavská Lúčka dosiahla úsporu na spotrebe zemného plynu vo výške 75 %. Tento stav docielila zateplením budovy a modernizáciou systému vykurovania. Škola začala využívať aj solárnu energiu. (viac informácií)

Európska únia:

Česko zrušilo päťročné daňové prázdniny pre investorov vo fotovoltaickom priemysle. Opatrenie sa bude vzťahovať aj pre v súčasnosti pripojené solárne elektrárne. Vláda tiež zjednotila daňové odpisy solárnych technológií. Týmto spôsobom chce získať do štátneho rozpočtu 1 mld. českých korún. (viac informácií)

Svet:

Rusko chce uspokojiť prudko rastúci dopyt Číny po zemnom plyne. Delegácia na čele s ruským prezidentom Dmitrij Medvedevom a podpredsedom vlády Igorom Sečinom rokovala v Pekingu o možnosti prehĺbenia spolupráce. Novú zmluvu o dodávkach zemného plynu by mohli Rusko a Čína uzavrieť už v prvej polovici roku 2011. (viac informácií)

Výstavba plynovodu Severný tok prebieha podľa časového harmonogramu. Stavebné práce v nemeckých vodách sú dokonca o 4 týždne popredu. S prepravou zemného plynu sa ráta už koncom budúceho roka. V roku 2012 sa má dokončiť i jeho druhá vetva. (viac informácií)

Utorok 28.09.2010

Slovensko:

V roku 2011 pribudnú v okrese Veľký Krtíš dve bioplynové stanice. Každá s inštalovaným výkonom 703 kW. Spracovaním kuracieho trusu sa v nich bude vyrábať elektrická energia a teplo. Náklady na výstavbu staníc presiahnu 7 mil. eur. (viac informácií)

Európska únia:

EÚ pravdepodobne rozšíri povinné označovanie energetických tried aj na televízne prijímače. S návrhom prišla Európska komisia po zistení, že v priemere 10 % účtu za elektrinu v domácnosti spôsobí pozeranie televízora. Vyznačenie príslušnosti k energetickej triede by sa podľa návrhu malo nachádzať na samotnom prijímači i v reklamných materiáloch alebo televíznych spotoch. (viac informácií)

Uránová baňa Rožná v Českej republike zostane v prevádzke až do roku 2013. Ťažba je stále finančne výnosná a medzičasom sa objavili nové zásoby suroviny. Rožná je poslednou uránovou baňou v oblasti strednej Európy. (viac informácií)

Svet:

Ruský developer RusHydro chce v Kazachstane investovať do rozvoja OZE. Na základe dohody s miestnou vládou plánuje firma vybudovať vodné elektrárne a veterné parky. (viac informácií)

Venezuela uvažuje o využívaní jadrovej energie. Prezident Hugo Chávez však rezolútne poprel záujem krajiny v oblasti vývoja jadrových zbraní. (viac informácií)

Streda – 29.10.2010

Európska únia:

Česká obchodná inšpekcia bude od januára 2011 zverejňovať mená obchodníkov, ktorí predávajú riedené motorové palivá. Doteraz bolo v jej kompetencii len udeľovanie finančných pokút bez možnosti publikovania mien. (viac informácií)

Svet:

Reforma energetického sektora bude podľa slov Baracka Obamu hlavnou prioritou USA v roku 2011. Cieľom je znížiť závislosť na fosílnych palivách a dosiahnuť pokrok v boji s klimatickými zmenami. (viac informácií)

Rusko od budúceho roku povolí ťažbu uhľovodíkov aj pre zahraničné firmy. V súčasnosti môžu vykonávať morskú ťažbu len dve domáce firmy: Gazprom a Rosnefť. (viac informácií)

Štvrtok – 30.09.2010

Slovensko:

Slovensko stále nedoručilo Bruselu národný akčný plán pre podporu využívania OZE. Pôvodný termín bol stanovený do 30. júna 2010. Komisár EÚ pre energetiku Gunther Oettinger toleroval 3 mesiace meškania, ale ani tento termín Bratislava nesplnila. Ako dôvody sa uvádzajú zmena vládneho kabinetu a medzirezortné pripomienkovanie. Európska komisia preto v tejto súvislosti začne konanie voči Slovensku ako aj ďalším piatim členským štátom.  (viac informácií)

Európska únia:

Európska komisia začala vyšetrovať českú spoločnosť ČEZ v súvislosti s blokovaním konkurentov pri vstupe na trh s elektrickou energiou. (viac informácií)

Energetický regulačný úrad (ERÚ) Českej republiky zverejnil  oficiálnu prognózu o raste cien elektriny v roku 2011. ERÚ odhadol zdraženie pre domácnosti na 12,7 %. Firmám podľa ERÚ vzrastú náklady na elektrickú energiu o 18,4 %. (viac informácií)

Piatok – 01.10.2010

Slovensko:

Distribučná spoločnosť ZSE – distribúcia žiada regulátora o zvýšenie ceny za distribúciu elektriny v roku 2011. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v tejto veci rozhodne do 30 dní. ZSE – distribúcia pôsobí na západnom Slovensku. (viac informácií)

Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK) je proti schváleniu odvodu do Národného jadrového fondu, ktoré navrhlo ministerstvo hospodárstva a výstavby od roku 2011. Podľa SOPK by takýto krok poškodil podnikateľské prostredie na Slovensku. (viac informácií)

Svet:

V roku 2011 bude Bielorusko platiť za ruský plyn viac. Minsk očakáva nárast o 14 %. Podľa ruského Gazpromu nie je vylúčené ani výraznejšie zdraženie. (viac informácií)

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.