Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
28. októbra 2010 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko nedodržiava legislatívu EÚ o elektrickom odpade

Slovensko musí zlepšiť vykonávanie smernice EÚ o odpade z elektrických a elektronických zariadení. Bratislava v tejto súvislosti dostala odôvodnené stanovisko na odporúčanie komisára EÚ pre životné prostredie Janeza Potočnika. Ak nenastane zmena, Komisia hrozí žalobou na Európskom súdnom dvore. 

Problémom sú zariadenia na zber takéhoto odpadu. Slovenské právne predpisy obsahujú niekoľko nedostatkov, najmä pokiaľ ide o zberné zariadenia pre odpad z elektronických prístrojov a dosky s plošnými spojmi mobilných telefónov.

Cieľom smernice je vytvorenie systému separovaného zberu. Minimalizuje sa ním zneškodňovanie elektrického odpadu ako netriedeného komunálneho odpadu.

Výrobcovia musia vytvoriť podmienky na zber odpadu, ktorý nie je zo súkromných domácností. Členské štáty musia zaistiť, že zozbieraný odpad z elektrických a elektronických zariadení sa dopraví do autorizovaných spracovateľských zariadení.

Námietky vzniesla Komisia už v minulosti. V roku 2008 oznámila Slovensku, že jej vnútroštátne predpisy nie sú úplne v súlade so smernicou 2002/96/ES. Slovensko následne zmenilo a doplnilo súčasti svojich právnych predpisov. Podľa Komisie zmena nie je dostatočná.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.