Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tablet energia dodavatel domácnost
Foto: ilustračné, pixabay.com
4. apríla 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovensko musí naplno využiť potenciál úspor energie v domácnostiach aj priemysle, tvrdia ochranári

V oblasti energetiky je tiež potrebné stieranie rezortizmu. Vláda by mala podľa nej postupovať spoločne a koordinovane doma aj na pôde Európskej únie.

Informovala o tom Szabová v tlačovej správe v súvislosti s konferenciou Ministerstva životného prostredia SR na tému Energeticky nezávislé Slovensko.

Rekordná závislosť

Vojna na Ukrajine nám ukazuje, akí sme zraniteľní. Čím dlhšie bude trvať, tým horšie je to nielen pre obyvateľov Ukrajiny ale aj zvyšok Európy. Zároveň je to ale aj príležitosť priznať si minulé chyby, ktoré nás priviedli k rekordnej závislosti na ruských palivách a napraviť ich. Musíme naplno využiť slovenský potenciál úspor energie v domácnostiach aj priemysle a naštartovať rozvoj domácich obnoviteľných zdrojov energie,“ uvidela Szabová.

Prvým a nevyhnutným krokom je podľa Juraja Melichara z občianskeho združenie Priatelia Zeme CEPA presmerovať podporu z fosílnych palív v pripravovaných fondoch EÚ, Modernizačnom fonde ako aj výnosov z obchodovania s emisiami skleníkových plynov.

Miliardy eur v týchto balíkoch musia výraznejšie zlepšiť energetickú hospodárnosť budov a zabezpečiť vykurovanie tepelnými čerpadlami, solárnymi systémami aj pre sociálne zraniteľné domácnosti.

Prestať plytvať

Prestať plytvať stíhame aj tento rok. Napríklad v teplárenstve to znamená modernizovanie merania a regulácie, zníženie teploty dodávanej vody, integrácia akumulátorov tepla až po tepelné čerpadlá a solárne systémy. Vykurovanie bez fosílneho plynu a s minimom biomasy je možné. Obnovou rodinných domov, bytových domov či škôl možno ušetriť aj viac ako 60 percent energie. Okrem rýchlych riešení musíme naštartovať aj krátkodobé, najmä prípravu na zásobovanie teplom štvrtej generácie,“ uzavrel Melichar.

Klimatická koalícia je platforma 15 slovenských environmentálnych organizácií. Jej cieľom je presadzovanie riešení, ktoré sú udržateľné ekologicky aj ekonomicky a súčasne prispievajú k spravodlivejšiemu fungovaniu spoločnosti.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.