Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Geotermal-dym
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Geotermálna energia. Foto: Flickr.com/stevecoutts (licencia Creative Commons)
22. augusta 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slovensko možno bude mať geotermálnu elektráreň

Slovensko možno bude mať geotermálnu elektráreň. Postaviť ju plánuje v katastrálnom území obce Trnovec nad Váhom v šalianskom okrese súkromný investor.

Náklady na výstavbu geotermálnej elektrárne by mali dosiahnuť zhruba 32 mil. eur. „Analýza teplotných pomerov a poľa hustoty zemského tepelného toku preukázala a potvrdila priaznivé geotermické podmienky,“ zdôvodnila svoje plány spoločnosť vo svojom investičnom zámere, ktorý už predložila na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Inštalovaný výkon plánovanej geotermálnej elektrárne by mal byť päť megawattov. Hĺbka vrtov bude dosahovať do päť kilometrov. Elektráreň bude elektrinu vyrábať prostredníctvom tepla z geotermálneho vrtu. Teplota geotermálnych vrtov by mala dosahovať 150 až 160 celziových stupňov. Investor chce túto zelenú energiu dodávať do distribučnej siete.

Geotermálna elektráreň by sa mala nachádzať v areáli poľnohospodárskeho družstva Horný Jatov. S výstavbou elektrárne chce investor začať v druhom kvartáli budúceho roka. Ukončenie výstavby je naplánované koncom roka 2014. Vďaka tomuto investičnému projektu by malo vzniknúť trinásť nových pracovných miest. Firma už dávnejšie avizovala, že v spomínanom poľnohospodárskom areáli chce postaviť aj bioplynovú stanicu.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.