Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod SR PL
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Rcbodden (licencia Creative Commons)
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko-maďarský plynovod zaujal šesť krajín

Pondelok – 12.7.2010

Slovensko:

Dňa 30. júna 2010 vstúpila do platnosti novela výnosu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Prináša niekoľko zmien. Cena solárnej energie sa znižuje v priemere o 10 %, ceny z ostatných druhov OZE ostávajú nezmenené. Novela upravuje tiež práva a povinnosti pre dodávateľa elektriny poslednej inštancie, ktoré majú zabezpečiť stabilnú dodávku elektriny pre odberateľov.

Svet:

Konkurenčný boj plynovodov Nabucco a South Stream sa vyostruje. Ruský koncern Gazprom vraj ponúkol spoločnosti RWE podiel v konkurenčnom projekte South Stream. V prípade, že by RWE s ponukou súhlasilo, ohrozila by sa realizácia Nabucca. Práve ním chce EÚ znížiť závislosť EÚ na ruskom plyne. Európa v súčasnosti dováža asi štvrtinu zemného plynu z Ruskej federácie.

Utorok – 13.7.2010

Slovensko:

Nová vládna koalícia plánuje obnoviť štátny program zatepľovania. Chce naň využiť peniaze z predaja emisií. Vláda Róberta Fica vyčlenila na zatepľovanie v roku 2009 celkom 71 mil. eur, ktorými sa podarilo zatepliť 15 tisíc rodín v bytových domoch a 35 rodinných domov. V roku 2010 sa program pozastavil.

Európska únia:

Podľa Eurostatu tvorili v roku 2008 v EÚ obnoviteľné zdroje energie (OZE) 10,3 % z celkovej spotreby energií. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o 0,6 % navýšenie. Z pohľadu štátov bolo na čele rebríčku Švédsko (44,4 %), Fínsko (30,5%) a Lotyšsko (29,9 %). Naopak na chvoste sa nachádzali Veľká Británia (2,2%), Holandsko (3,2%) a Belgicko (3,3%).

Talianska spoločnosť Enel otvorila vodíkovú elektráreň Fusina pri Benátkach. Elektráreň s kapacitou 16 MW vyrába elektrinu aj teplo. Neprodukuje žiadne emisie pri spotrebe 1,3 metrickej tony vodíka za hodinu. Projekt si vyžiadal investície vo výške 50 mil. eur.

Svet:

Irán má na mori 17  tankerov s nepredanou ropou. V letných mesiacoch má Teherán problém s predajom komodity. Dôvodom tohto stavu je ťažšie spracovanie iránskej ropy ako aj dôsledky medzinárodných sankcií v súvislosti s pokračujúcim jadrovým programom Iránu.

Streda – 14.7.2010

Európska únia:

Spolková vláda v Nemecku uvažuje nad predĺžením životnosti jadrových elektrární. Má sa tak stať prostredníctvom dražieb a nie plošne. Dĺžku predĺženia by vláda prepočítala na základe vyrobeného množstva elektriny a prevádzkovatelia by si ju následne po malých množstvách vydražili. Nemecké energetické koncerny nie sú takejto možnosti veľmi naklonené.  

Taliansky Enel pokračuju v uvádzaní novátorských technológií. V stredu spoločnosť otvorila prvú elektráreň na svete na soľ. Udialo sa tak v Sykúzach na Siciílii. Soľ v tekutej forme slúži na akumuláciu a prenos tepelnej energie slnka. Výrobná kapacita elektrárne dosiahne 5 MW.

Svet:

Siemens plánuje v Rusku postaviť veterné elektrárne. Ich výkon by mal podľa predbežných odhadov dosiahnuť 5.000 MW. Nemecká spoločnosť už v Ruskej federácii podniká a to vrátane jadrovej energetiky.

Štvrtok – 15.7.2010

Európska únia:

Španielsko koncom týždňa spustí do prevádzky najväčšiu termosolárnu elektráreň na svete – la Florida. Nachádza sa na ploche 55 hektárov, na ktorej je rozložených takmer 800 kolektorov. Maximálny výkon elektrárne po zapojení dosiahne 432 MW. Španielsko je jedným z lídrov v solárnej energii. Od januára 2013 vláda rozhodla o znížení miery štátnych dotácií pre tento sektor.

Svet:

Spoločnosti British Petroleum (BP) sa po 85 dňoch podarilo zastaviť unikanie ropy na poškodenom vrte v Mexickom zálive. V tejto chvíli je otázne, či nové kryty vydržia obrovskému tlaku ropy. BP chce únik ropy zastaviť vyhĺbením odľahčovacích vrtov, ktoré sa pod morom napoja na vrt a umožnia tak jeho zabetónovanie. Odhaduje sa, že doposiaľ uniklo do mora od 354 do 698 mil. litrov ropy.

Ruská federácia rozhodla o zvýšení vývozného cla na ropu o 6 %. Od augusta sa stanovila cena colného poplatku na 264 dolárov za tonu. Ďalším krokom vlády je 12 % zvýšenie cla na vývoz ropy z východnej Sibíri.

Piatok – 16.7.2010

Slovensko:

Šesť krajín prejavilo záujem o využitie prepravných kapacít nového slovensko-maďarského plynovodu. V počiatočnej fáze bude pravdepodobne plynovod fungovať len v smere zo Slovenska do Maďarska. No preprava plynu je možná v obidvoch smeroch. O výstavbe nového plynovodu medzi Slovenskom a Maďarskom sa rozhodlo v júni 2010. Má spojiť vysokotlakový plynovod vo Veľkom Krtíši s prepravnou sieťou na predmestí Budapešti. Prevádzkovateľmi plynovodu s celkovou dĺžkou 115 km sú spoločnosť Eustream a FGSZ Zrt. Spustenie do prevádzky sa očakáva v roku 2013. Projekt podporuje aj EÚ, je súčasťou Plánu hospodárskej obnovy Európy.

Európska únia:

Britský koncern British Petroleum (BP) potrebuje naliehavo získať hotovosť na uhradenie škôd po ekologickej havárii v Mexickom zálive. Odpredaním vybraných firiem a ich častí chce získať zhruba 20 mld. amerických dolárov. S predajom sa začne ešte pred vyhodnotím hospodárenia firmy za uplynulý kvartál.

Fínska oceliareň Rautaruukki je opäť zisková. V období od apríla do júna 2010 vykázala prevádzkový zisk v sume 34 mil. eur. Spoločnosť očakáva, že čisté tržby v roku 2010 sa zväčšia o 25 až 30 %.

Sobota – 17.7.2010

Svet:

Rusko a Bulharsko sa v sobotu dohodli na detailoch výstavby plynovodu Južný tok. Signatármi dohody sú bulharský minister energetiky Trajčo Trajkov a jeho ruský kolega Sergej Šmatko. Vo Varne sa tak ukončili rok dlhé rokovania o podmienkach účasti Bulharska v projekte. Plynovod Južný tok by má byť v prevádzke v roku 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.