Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
plynovod PL LI
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ Arthur Chapman (licencia Creative Commons)
2. marca 2012 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko-maďarský plynovod naberá na reálnosti

Projekt výstavby plynovodu medzi Slovenskom a Maďarskom je stále reálnejší. Slovenská časť plynovodu by sa mala začať stavať už vo februári budúceho roka. Predpokladá to spoločnosť eustream, a.s., ktorá na slovenskej strane zabezpečuje výstavbu plynovodu. Slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete už hľadá firmu, ktorá jej výstavbu zabezpečí. Ako vyplýva z vyhláseného tendra, výstavba plynovodu na slovenskej strane by si mala vyžiadať približne 10 mil. eur.

Plynovod by mal mať na slovenskej strane dĺžku necelých 19 kilometrov. Celkovo by mal mať dĺžku asi 115 kilometrov. Plynovod bude spájať vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Dokončenie výstavby plynovodu na slovenskej strane predpokladá spoločnosť eustream v apríli 2014. Záujemcovia o tento projekt môžu slovenskému podniku predkladať svoje ponuky do začiatku apríla tohto roka.

Po prvotných problémoch pokročila v projekte slovensko-maďarského plynovodu aj maďarská strana. Maďarská firma MVM OVIT v januári tohto roka predložila investičný zámer výstavby plynovodu na svojom území slovenským orgánom na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA). Maďarská spoločnosť podľa investičného zámeru v súčasnosti pracuje na projektovaní plynovodu. Samotná realizácia projektu na maďarskom území by sa mala začať v druhom štvrťroku tohto roka. Podľa maďarskej spoločnosti by mal byť plynovod uvedený do prevádzky v roku 2015.

Pôvodne sa na výstavbe plynovodu mala zúčastniť maďarská spoločnosť FGSZ. Maďarský energetický úrad však v apríli minulého roka pridelil povolenie na výstavbu spoločnosti MVM OVIT. Memorandum o porozumení o vybudovaní nového plynovodného prepojenia podpísala slovenská a maďarská strana ešte v roku 2009. Následne začiatkom minulého roka slovenská premiérka Iveta Radičová a maďarský predseda vlády Viktor Orbán podpísali medzivládnu dohodu o vybudovaní plynovodného prepojenia medzi oboma krajinami.

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktorý má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Vďaka novému prepojeniu môže byť Slovensko v budúcnosti napojené na pripravované európske plynárenské projekty ako Nabucco a South Stream. Projekt prepojenia Slovenska s Maďarskom je oficiálne zahrnutý do Plánu hospodárskej obnovy Európy (EERP), ktorý Európska komisia odštartovala v decembri 2008 a získal z európskych peňazí zhruba 30 mil. eur.

(c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.