Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
++
Foto: www.seas.sk
19. septembra 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovensko má vysokú úroveň jadrovej bezpečnosti, konštatovala misia IRRS

V predbežných záveroch členovia hodnotiaceho tímu vysoko vyzdvihli výkon dozoru a jeho prístup k plneniu záväzkov vysokej úrovne jadrovej bezpečnosti, vymenovali viacero príkladov dobrej praxe a skonštatovali významný pokrok Slovenskej republiky od minulej IRRS misie, ktorá sa uskutočnila v rokoch 2012 a 2015,“ informoval Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD).

Kompetenčné analýzy

Ako príklady kvalitného výkonu boli misiou vyzdvihnuté kompetenčné analýzy v oblasti vedomostí, zručností a schopností, ako aj vypracovanie komplexných bezpečnostných požiadaviek na vyraďovanie jadrových zariadení.

Tím IRRS takisto zaznamenal niekoľko oblastí, kde je potrebné ďalej pracovať na zlepšovaní, predovšetkým opatreniami na úrovni vlády zlepšiť koordináciu medzi jednotlivými národnými autoritami zapojenými do výkonu dozorných činností a zvýšiť funkčnú aj finančnú nezávislosť sekcií radiačnej ochrany,“ konštatoval ÚJD.

Tím misie IRRS

Tím misie IRRS pozostával z 15 expertov z dozorných orgánov Austrálie, Česka, Fínska, Holandska, Maďarska, Kanady, Litvy, Pakistanu, Portugalska, Rumunska, Španielska, Spojeného kráľovstva a USA a z troch zamestnancov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.

Revidoval výkon dozoru nad jadrovými zariadeniami a aktivitami spojenými s využívaním jadrových materiálov a zdrojov ionizujúceho žiarenia, vrátane havarijnej pripravenosti, vyraďovania a evidencie limít dávok v pracovnom, medicínskom a vonkajšom prostredí. Misia sa uskutočnila na žiadosť vlády SR v dňoch 5. až 16. septembra 2022.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.