Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žilinská teplárenská - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Žilinská teplárenská. FOTO :TASR - Pavol Ďurčo
5. mája 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovensko má v EÚ prvenstvo – vo zvyšovaní emisií v energetike

Prvé odhady Eurostatu hovoria, že emisie oxidu uhličitého spojené s využívaním energie vlani v Európskej únii vzrástli o 0,7 %. Najväčším hriešnikom voči politike ochrany klímy bolo z tohto hľadiska Slovensko. Emisie zo spaľovania fosílnych palív u nás mali v porovnaní s rokom 2014 stúpnuť až o 9,5 %. Významné zvýšenie zaznamenalo aj Portugalsko (+ 8,6 %) a susedné Maďarsko (+ 6,7 %).

Znížiť predmetné emisie CO2 sa medziročne podarilo len ôsmim štátom Únie. V prípade Malty to bolo takmer o 27 %, v Estónsku klesli o 16 % a v Dánsku takmer o 10 %.

Zdroj: Eurostat 2016

Na objem vypusteného CO2 vplývajú najmä faktory ako klimatické podmienky, hospodársky rast, veľkosť populácie, doprava a priemyselné aktivity. Dopad na výpočet má aj dovoz a vývoz energetických produktov v štáte, kde sa fosílne palivá spaľujú. Ak teda krajina dováža uhlie či plyn, ktoré sa spaľuje v prevádzkach na jej území, vedie to k zvýšeniu emisií. Ak sa takto vyrobená elektrina do krajiny dováža, na výpočet CO2 to vplyv nemá, keďže sa dané emisie reportujú v exportujúcom štáte, kde aj vznikajú.

Pozitívne z pohľadu malého Slovenska, je aspoň to, že na celkových emisiách CO2, ktoré vlani v EÚ zo spaľovania palív vznikli, sme sa podieľali len vo výške 0,9 %. Naopak Nemecko, kde sa mal byť objem vypustených emisií rovnaký ako v roku 2014, sa na nich podieľa až vo výške 23 %. Nasledovala ho Veľká Británia s 12,5 % a Taliansko s podielom 10,6 %.

Do štatistík neboli zahrnuté údaje zo Švédska, nakoľko ich Eurostat stále reviduje.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.