Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
solarna elektraren-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Solárna elektráreň. Foto: TASR/AP Photo/Antonio Carrapato
10. septembra 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Slovensko má slnečné elektrárne s výkonom 512 MW

Na Slovensku máme slnečné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 512 megawattov. „Technológiou, ktorá zaznamenala v minulom roku výrazný nárast vo výrobe elektriny, boli zdroje elektriny na báze technológie fotovoltického využitia slnečnej energie,“ uviedlo Ministerstvo hospodárstva SR (MH). Slnečné elektrárne vyrobili v minulom roku 310 gigawatthodín elektrickej energie, čo predstavuje 1,1 % z celkovej výroby na Slovensku.

„Hoci ročný podiel výroby slnečných elektrární je relatívne malý, v letnom období nie je príspevok výroby zo slnečnej energie zanedbateľný pri pokrývaní zaťaženia Slovenskej republiky,“ upozornil rezort hospodárstva. Celkový okamžitý výkon slnečných elektrární dosahoval v lete maximálne výšku okolo hodnoty 300 megawattov. „Pri letnom zaťažení na úrovni 2 500 megawattov je to približne 12 % zo zaťaženia. Slnečné elektrárne sú zdroje, ktoré vzhľadom na závislosť od slnečného svitu vyvolávajú ďalšie nároky na zabezpečenie rezervného výkonu,“ dodalo ministerstvo.

Podľa rezortu hospodárstva pri slnečných elektrární je dôležitá presná predikcia ich výroby v závislosti od počasia, pretože nepredvídané náhle výkonové zmeny slnečných elektrární súvisiace s oblačnosťou môžu vyvolať v určitých obdobiach aktiváciu rezervného výkonu zdrojov elektriny iných technológií. „V súvislosti s rozvojom výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie bolo vytvorené komunikačné prepojenie s dispečingami regionálnych distribučných sústav na monitoring výroby zo slnečných elektrární v reálnom čase,“ konštatoval rezort hospodárstva.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s., ktorá prevádzkuje prenosovú sústavu, by malo v najbližšom období zverejniť analýzu, ktorá by mala dať odpoveď na otázku ako ďalej s výstavbou slnečných a veterných elektrární na Slovensku. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy považuje slnečné ale aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.