Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mochovce jadrova atomova elektraren.jpg
Foto: www.seas.sk
21. júna 2024 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovensko má potenciál stať sa prvou krajinou v Európe na využitie jadrového paliva pre výrobu elektriny a tepla

Slovensko má potenciál stať sa prvou krajinou v Európe, ktorá by mohla posilniť vlastnú energetickú nezávislosť opätovným využitím vyhoretého jadrového paliva v pokročilých reaktoroch IV. generácie. Aj takáto možnosť vyplynula z dnešnej diskusie o globálnych perspektívach rozvoja jadrovej energetiky a úlohe malých modulárnych reaktorov, ktorá sa uskutočnila v Bratislave pod záštitou Francúzsko-slovenskej obchodnej komory.

Naplnenie rastúcich svetových energetických potrieb je jednou z hlavných výziev pre nadchádzajúce roky. Aktuálne pritom vo svete rezonuje najmä téma malých modulárnych reaktorov. Ich technológie sa rozvíjajú dvoma smermi, v zmenšenom formáte klasických tlakovodných reaktorov alebo ako takzvané pokročilé reaktory IV. generácie, z ktorých niektoré pracujú na báze rýchlych neutrónov, ktoré dokážu využiť energiu z vyhoreného jadrového paliva.

Slovensko ako krajina s viac ako 50-ročnou tradíciou v jadre, s obrovským ľudským kapitálom v podobe skúsených odborníkov, ale aj s dostatočnou zásobou vyhoretého jadrového paliva z vlastných jadrových elektrární, by mohlo byť pre mnohé štáty Európy vzorom, ako čeliť výzvam klimatickej zmeny a dekarbonizovať svoju výrobu elektriny,“ vyzdvihol unikátnu pozíciu Slovenska jadrový fyzik a generálny riaditeľ spoločnosti newcleo Stefano Buono.

Ako doplnil predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti Vladimír Slugeň, vyhoreté jadrové palivo je cenný energetický zdroj. „Jeho využitie je výzvou pre ďalší vývoj jadrovej vedy, keďže zvyšovanie efektivity využitia jadrového paliva otvára nové možnosti v rozvoji jadrovej energetiky. Slovensko je v tomto smere v dobrej pozícii, keďže za niekoľko desaťročí prevádzky jadrových elektrární máme v medzisklade v Bohuniciach dostatok tohto materiálu na potenciálneho využitie,“ povedal.

S cieľom preskúmania možností spolupráce a ďalšieho rozvoja technológií rýchlych modulárnych reaktorov podpísali Ministerstvo hospodárstva SR, Jadrová vyraďovacia spoločnosť (JAVYS), a.s. a spoločnosť newcleo v decembri 2023 Memorandum o porozumení.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.