Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ceny energie elektrina plyn trh obchodovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
7. decembra 2023 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko má oproti Európskemu priemeru, nízke ceny elektriny a plynu pre domácnosti

V európskom porovnaní má Slovensko nízke ceny elektriny a plynu pre domácnosti. Vyplýva to z porovnania cien energií v parite kúpnej sily k 1. októbru tohto roka v hlavných mestách Európy. Na údaje upozornil Inštitút pre stratégie a analýzy. Cena elektriny pre slovenské domácnosti je 13. najnižšia v Európskej únii. Oproti priemeru únie je nižšia o 15 %.

Najlacnejšiu elektrinu, za takmer polovičnú cenu ako priemer únie, majú domácnosti v Budapešti. Naopak, Česko ma deregulovaný trh s energiami a Praha hlási najvyššiu cenu elektriny v EÚ. Poľsko je nad priemerom únie, Rakúsko je na tom cenovo porovnateľne so Slovenskom.

Cena plynu pre slovenské domácnosti je 4. najnižšia v únii a o 35 % nižšia oproti priemeru. Najlacnejší plyn v EÚ majú tak ako pri elektrine v Budapešti. Jeho cena predstavuje tretinu európskeho priemeru. Najviac, vyše dvojnásobok, platia vo švédskom Štokholme. Blízko priemerných cien plynu je aj Česko a Poľsko.

Inštitút pre stratégie a analýzy je analytickou jednotkou na Úrade vlády SR, ktorého poslaním je analytická podpora stratégie hospodárskej a sociálnej politiky vlády. Aktuálne sa zaoberá hlavne skúmaním regionálneho rozvoja a efektívnosti využívania Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.