Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
2. júna 2010 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Slovensko má nový zásobník ropy

Nový zásobník ropy s objemom 75.000 m3 v Bučanoch spustili 2. júna 2010 do prevádzky spoločnosť Transpetrol a bývalý minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.  Generálny riaditeľ spoločnosti Transpetrol a.s. Ivan Krivosudský uviedol, že nová nádrž spĺňa náročne technické a technologické parametre a je v súlade aj s najprísnejšími  bezpečnostnými a ekologickými parametrami EÚ. S výstavbou sa začalo v roku 2008 a celkové investície dosiahli 15,5 milióna eur.

V blízkosti novej nádrže sa nachádza aj druhá, ktorej výstavba sa ukončila v roku 2008. „V roku 2007 sme sa rozhodli v lokalite postaviť dve nádrže, každú s objemom 75.000 m3. Prvá už funguje, druhá začína. V blízkej budúcnosti dostaviame ďalšie dve na iných miestach Slovenska, potom dosiahne celková skladovacia kapacita sústavy úroveň 1 milióna m3,“ informoval média počas otvorenia Jahnátek.

Ako ďalej bývalý minister hospodárstva Jahnátek uviedol, kapacitu 90-dňovej zásoby ktorú Slovensku nariaďuje Európska komisia spĺňa krajina už teraz. Problémom je, že niektoré zásobníky nespĺňajú potrebné parametre a preto je potrebná ich obnova. Tento zásobník je vysoký približne 22 metrov a v priemere má viac než 68 metrov. Celá nádrž je ešte uložená do vane, ktorá slúži ako ochrana pred únikom ropy v prípade havárie.

Nádrž v Bučanoch má okrem zásoby ešte jednu významnú funkciu. Stanica je zároveň meracím miestom kvality a množstva ropy na odovzdávanie  komerčným partnerom a posledným miestom pred distribúciou ropy do Čiech a do Slovnaftu.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.