Slovensko má novú paroplynovú elektráreň
Pondelok – 10.1.2011
Európska únia:
ČEZ chce v nasledujúcich 5 rokov zvýšiť investície o niekoľko desiatok miliárd českých korún. Približne 160 mld. českých korún má ísť na výstavbu, modernizáciu a údržbu elektrární. Spresnenie investičných plánov českého koncernu tak koriguje správy z novembra 2010, ktoré hovorili o obmedzení objemu investícií o 21 %. (viac informácií)
Britskí poslanci sú proti zavedeniu moratória pre hlbokomorskú ťažbu uhľovodíkov. Špeciálny výbor parlamentu tvrdí, že aj napriek ekologickej katastrofe v Mexickom zálive nie je zákaz ťažby nevyhnutný a ohrozil by energetickú bezpečnosť krajiny. Vrty severne od škótskeho pobrežia majú pre britskú energetiku kľúčový význam. Podľa poslancov musí vláda zaistiť, aby plány ropných spoločností pre prípad úniku po havárii boli individuálne prispôsobené jednotlivým vrtom a neboli pre všetky ťažobné plošiny rovnaké. (viac informácií)
Svet:
Islandská hudobná ikona Björk zorganizovala karaoke festival ako formu protestu proti privatizácii geotermálnej energie na Islande. Touto formou chce verejnosť informovať o negatívach spojených s predajom spoločnosti HS Orka do rúk kanadského koncernu Magma Energy. Islandská vláda o ňom rozhodla v roku 2010, keď sa krajina borila v hlbokej hospodárskej kríze. HS Orka je tretia najväčšia energetická spoločnosť na Islande. (viac informácií)
Transaljašský ropovod, ktorého vlastníkom a prevádzkovateľom je spoločnosť BP, je druhý deň uzavretý kvôli priesaku ropy. Problém vznikol v zabetónovanej časti potrubia. Ropné spoločnosti v regióne North Slope museli v dôsledku úniku ropy znížiť produkciu na 5 %. (viac informácií)
Utorok – 11.1.2011
Slovensko:
Výroba elektrickej energie v malých vodných elektrárňach (MVE) na Slovensku by mala do roku 2015 dosiahnuť úroveň 450 GWh za rok. Do roku 2030 by sa mala zvýšiť na 850 GWh za rok, odhaduje aktuálny Návrh koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030. (viac informácií)
V januári 2011 sa do komerčnej prevádzky spustila paroplynová elektráreň pri obci Malženice v okrese Trnava. Nový zdroj má inštalovaný výkon 430 MW a ročne by mal vyrobiť viac ako 3 mld. kWh elektrickej energie. Výstavba elektrárne trvala vyše dvoch rokov a stála zhruba 400 miliónov eur. Komplex pozostáva z dvoch turbín a z hľadiska účinnosť patrí k najvyšším v Európe. (viac informácií)
Európska únia:
Český prevádzkovateľ prenosovej sústavy ČEPS plánuje do roku 2023 investície v celkovej výške 60 mld. českých korún (cca. 2,43 mld.eur). Hlavnými dôvodmi pre rozsiahly investičný program sú požiadavky na pripojenie nových energetických zdrojov do siete. Prostriedky by mali smerovať aj do obnovy vedenia, ktoré boli postavené prevažne v 70. rokoch minulého storočia. (viac informácií)
Dánsky výrobca veterných turbín Vestas získal v Číne zákazku na dodávku 25 turbín pre nový veterný park. Vestas tak pokračuje vo zvyšovaní exportu na čínsky trh, ktorý dosiahol v minulom roku rekordnú úroveň po krátkom období stagnácie. Okrem Číny sa predaju veterných turbín darí aj na trhoch v Severnej Amerike. (viac informácií)
Svet:
Bielorusko začiatkom februára zdvihne cenu za transport ruskej ropy do Európy o 12,5 %. Za zvýšením sadzby sú podľa ministerstva hospodárstva Bieloruska zmeny v ekonomických podmienkach ropných dodávok z Ruska. Krok Bieloruska je podľa analytikov len technickým riešením a nemal by prispieť k vystupňovaniu napätia vo vzťahoch s Ruskom. (viac informácií)
Streda – 12.1.2011
Slovensko:
Ministerstvo hospodárstva chce rozšíriť produkciu biometánu na Slovensku. Vláda schválila návrh novely zákon o podpore OZE a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Legislatívny proces bude ďalej pokračovať v NR SR. (viac informácií)
Rezort hospodárstva plánuje o polovicu znížiť dotácie na slnečné kolektory pre domácnosti. Výška podpory pri inštalovaní panelov v rodinných domoch sa má znížiť zo súčasných 200 na 100 eur na meter štvorcový. Podľa predstaviteľa popredného výrobcu kolektorov by tento krok priniesol výrazný pokles domáceho trhu. Ako ďalej uviedol, za 18 mesiacov existencie zvýšených dotácií sa nevyčerpala ani polovica vyčlenených finančných zdrojov. (viac informácií)
Európska únia:
Európska komisia (EK) bude tlačiť členské štáty EÚ v snahe zlepšiť energetickú efektívnosť do roku 2020. Podľa predsedu EK José Manuela Barrosa sa dosiahnutie cieľov EÚ 20-20-20 čoraz viac vzďaluje. Cieľ energetickej efektívnosti je navyše právne nezáväzný. Európsky parlament však v decembri 2010 navrhol, aby sa právne záväzným stal. Barroso však stále trvá na tom, že ciel EÚ v oblasti energetickej efektívnosti sa dá dosiahnuť v stanovenom čase. (viac informácií)
Zahraniční energetickí investori hrozia Španielsku odchodom z krajiny. Ide o reakciu na decembrový krok španielskej vlády, ktorá v decembri 2010 rozhodla o retroaktívnom znížení výkupných cien solárnej energie o 30 %. Investori považujú toto nariadenie za protiprávne. (viac informácií)
Estónska národná banka sa po vstupe krajiny do eurózóny rozhodla netradičným spôsobom naložiť so starými bankovkami. Vyrobia sa z nich papierové brikety, ktorých spaľovaním sa bude vykurovať časť hlavného mesta Talinn. (viac informácií)
Svet:
Ťažobný priemysel USA potrebuje reformy. K tomu záveru dospelo vyšetrovanie špeciálnej komisie amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorá analyzovala ropnú haváriu v Mexickom zálive. Výsledná správe komisie obsahuje celkom 15 odporúčaní, medzi inými zvýšenie rozpočtu federálnej agentúry s dohľadom na ťažbu ropy z morského dna. Ropný priemysel zároveň vyzýva k vytvoreniu samoregulačného orgánu, ktorý by pomáhal vynucovať dodržiavanie ťažobných štandardov. Snaha o reformu však naráža na odpor záujmových skupín združených v Americkom ropnom inštitúte (API). (viac informácií)
Štvrtok – 13.1.2011
Slovensko:
Plazma je najúčinnejšou technológiou hĺbenia geotermálnych vrtov. Vyplýva to z takmer dvojročného výskumu TeReGeo, na ktorom sa podieľajú vedci zo Slovenska a Rakúska v rámci cezhraničnej spolupráce. Konkrétne v ňom spolupracujú Technická univerzita vo Viedni spoločne so záujmovým združením Celim Slovakia. Projekt síce onedlho končí, ale zachová si kontinuitu v podobe siedmich nástupníckych výskumných projektov. TeReGeo sa financuje z Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013. (viac informácií)
Európska únia:
Českí zákazníci v roku 2010 menili dodávateľa zemného plynu rekordným tempom. V medziročnom porovnaní išlo až o trojnásobný nárast. Oficiálne minuloročné štatistiky hovoria o celkom 85.000 zmenách dodávateľa. Z toho viac ako 76.000 bolo z radov domácností. (viac informácií)
Svet:
Demonštrácie proti 17 %-nému zdraženiu zemného plynu v Čile sa skončili smrťou dvoch žien. Za stále neobjasnených okolností narazilo do demonštrantiek auto, ktoré im spôsobilo smrteľné zranenia. (viac informácií)
Azerbajdžan viac ako dvojnásobne zvýši dodávky zemného plynu do Iránu. Vyplýva to z novej medzištátnej dohody, ktorá vstúpi do platnosti v roku 2011. Baku hľadá nové odbytiská, čím chce znížiť svoju závislosť na ruskom trhu. (viac informácií)
Venezuela má najväčšie zásoby ropy na svete, tvrdí prezident krajiny Hugo Chávez. Venezuelské úrady v decembri 2010 potvrdili obrovské ložiská ťažkej ropy v povodí rieky Orinoco a Venezuela. Preukázateľné rezervy by tak dosiahli 253 mld. barelov. Časť expertov však označila tieto údaje za prehnané. (viac informácií)
Piatok – 14. 1. 2011
Slovensko:
Náklady na výroby elektriny z OZE narastú v rokoch 2010-2011 až päťnásobne, informuje o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Z celkového objemu finančných prostriedkov v hodnote 192 mil. eur „zhltne“ najviac podpora solárnej energie. (viac informácií)
Európska únia:
Konkurencia na nemeckom trhu s elektrinou nie je dostatočná, tvrdí antimonopolný úrad. Trh ovládajú štyri veľké koncerny, ale porušenie transparentnosti sa však zatiaľ nepotvrdilo. Úrad v tejto súvislosti nevylúčil možnosť vytvorenia nového špeciálneho kontrolného úradu. (viac informácií)
Bulharsko chce zamedziť nelegálnemu obchodovaniu s pohonnými hmotami. V rámci tejto snahy sa vytvoril informačný systém daňového úradu, vďaka ktorému sa už podarilo zavrieť 123 čerpacích staníc. Snaha zastaviť kšeftovanie s palivami súvisí so cieľom Sofie vstúpiť do schengenského priestoru. (viac informácií)
Brusel podpísal s Azerbajdžanom zmluvu o dodávkach zemného plynu na vytvorenie Južného energetického koridoru. O tom, či sa dohodnutý objem dodávok uskutoční prostredníctvom plynovodu Nabucco, sa zatiaľ nerozhodlo. (viac informácií)