Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jaslovske bohunice elektraren.jpg
Foto: ilustračné, www.seas.sk
22. júna 2022 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovensko má mať novú atómovú elektráreň, podľa Sulíka by mohla elektrinu dodávať už v roku 2040

Aj súčasné vedenie ministerstva hospodárstva nerezignovalo nad výstavbou novej atómovej elektrárne. Novú jadrovú elektráreň by malo mať Slovensko niekedy okolo roku 2040. V Národnej rade SR to povedal minister hospodárstva Richard Sulík.

Nový jadrový zdroj bude stáť v Bohuniciach, ale nemusí len. Od roku 2040 by mal začať dodávať elektrinu a vlastne nahradí najstarší reaktor, ktorý dnes máme v Bohuniciach,“ povedal Sulík.

Jadrová energetická spoločnosť Slovenska (JESS) v súčasnosti pokračuje v príprave projektu nového jadrového zdroja podľa stanoveného harmonogramu. Koncom minulého roka uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek, že projekt nového jadrového zdroja je stále živý.

Viac ako dvanásťročný projekt nového jadrového zdroja v Bohuniciach už získal od ministerstva životného prostredia v rámci procesu EIA kladné stanovisko. Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov.

Podľa investičného zámeru sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred siedmich rokov od 4 do 6 miliárd eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.