Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
uhlie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/[sic] (licencia Creative Commons)
11. mája 2011 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovensko má ložiská energetických surovín, ako aj zlata a striebra

Na území Slovenska sa nachádza celkom 80 výhradných ložísk energetických surovín. Ako vyplýva z analýzy Ministerstva životného prostredia SR (MŽP), ktorú v stredu schválila vláda, v ložiskách sa nachádzajú zásoby energetických surovín v objeme 1,121 mld. ton. Väčšinu však tvoria nebilančné zásoby (v súčasnosti nevyužiteľné ), a to v objeme viac ako 700 mil. ton.

„Najvýznamnejšiu časť predstavujú zásoby hnedého uhlia a lignitu,“ uviedol v analýze rezort životného prostredia. Geologické zásoby hnedého uhlia a lignitu sa pohybujú na úrovni jednej miliardy ton. Slovensko sa taktiež môže pochváliť ložiskami antracitu, bituminóznej horniny, gazolínu, zemného plynu, neparafinickej a poloparafinickej ropy a uránovej rudy.

V súčasnosti rezort životného prostredia eviduje ťažbu na 24 ložiskách. Z toho na dvanástich ložiskách sa ťaží zemný plyn, na štyroch hnedé uhlie, na troch gazolín, taktiež na troch ropa poloparafinická a na jednom ložisku bituminózne horniny a lignit. Zatiaľ sa neťaží na ložiskách obsahujúcich urán a antracit.

„Slovenská republika má obmedzené zásoby energetických surovín, je odkázaná na dovoz a situácia sa pravdepodobne nezmení ani v budúcnosti,“ konštatuje v analýze ministerstvo životného prostredia.

Ministri sa tiež oboznámili s aktuálnym stavom výskytu rudných surovín na Slovensku. Ako vyplýva zo správy rezortu životného prostredia, slovenské baníctvo sa stále môže pochváliť ložiskami zlata a striebra. Na Slovensku sa nachádzajú geologické zásoby zlatých a strieborných rúd v šiestich ložiskách v objeme zhruba 59 mil. ton. Z toho vyťažiteľné zásoby predstavujú takmer 50 mil. ton.

Reálny výskyt zlatých a strieborných rúd evidujú slovenskí baníci v ložiskách Banská Hodruša, Brehov, Detva – Biely vrch, Dolná Lehota, Kremnica a Pezinok. Najviac vyťažiteľných zásob rúd zlata a striebra v objeme viac ako 25 mil. ton sa nachádza v dobývacom priestore Detva – Biely vrch. Nasleduje ložisko Kremnica s vyťažiteľnými zásobami zlatých a strieborných rúd na úrovni takmer 23 mil. ton. Ťažba sa v týchto dobývacích priestoroch zatiaľ nerealizuje.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.