Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Areál Slovenských elektrárni počas oživenia riadiaceho centra tretieho bloku Atómových elektrární Mochovce. Mochovce, 3. november 2015.
Foto: archívne, SITA/Martin Havran
23. novembra 2023 Jadrová energia od Energia.skSITA

Slovensko je významne nízkoemisná krajina, v Európe je premiantom

Slovensko je v otázke výroby čistej elektriny bez emisií absolútnym premiantom v Európe. Zhodli sa na tom analytici z Dáta bez pátosu. Slovensko je podľa nich významne nízkoemisná krajina. Je to najmä vďaka tretiemu bloku Atómovej elektrárne Mochovce a plánovanému zatvoreniu uhoľnej elektrárne v Novákoch koncom tohto roka.

Je to jedna z mála vecí, kde sme si domácu úlohu splnili na jednotku s hviezdičkou. Ostatné krajiny, napríklad Poľsko, Balkán – juhovýchod, Turecko, sú ďaleko za nami,“ dodali analytici.

Z veľkých producentov sú na tom ešte podľa analytikov dobre Francúzsko, Španielsko, Portugalsko a celá Škandinávia. Z veľkých znečisťovateľov sú na tom zle Nemecko, Poľsko a Turecko.

V roku 2023 je situácia zmenená aj v Nemecku, ktoré vyplo svoje jadrové elektrárne. Výrazne narástli kapacity vetra a slnka, a hlavne sa z exportéra (aj špinavej elektriny) stal importér (hlavne jadrovej elektriny),“ konštatovali analytici.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.