Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. októbra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Slovensko je v rebríčku najnižších cien benzínov v EÚ na 14. mieste

Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru EÚ lacnejšie o 0,06 eura/l. „Priemerná cena nafty je v únii vyššia oproti nám približne o 0,05 eura/l. Pohonné látky bez daní sú na Slovensku aktuálne drahšie ako v EÚ, benzíny približne o 0,035 eura/l, nafta o 0,02 eura/l.

Drahšie benzíny z krajín V4 a Rakúska majú v porovnaní so Slovenskom len Česi, naftu majú drahšiu okrem Čechov aj Maďari. Motoristovi zo Slovenska sa tak oplatí tankovať v prihraničných oblastiach lacnejších krajín, pričom oproti predchádzajúcemu týždňu mierne stúpla výhodnosť takéhoto tankovania.

„Aj do Rakúska sa oplatí ísť po obe skupiny pohonných látok.“ Po benzíny približne 20,5 km, po naftu však iba niečo vyše 6 km. „Benzíny sa oplatia ešte aj v Maďarsku, najviac však 1,5 km od miesta, z ktorého motorista vyštartuje.“

Benzíny v EÚ zlacneli v 19 krajinách. Najviac v Grécku, a to o 0,017 eura/l a vo Veľkej Británii o 0,017 eura/l. V 5 štátoch benzíny zdraželi, najvýraznejšie v Nemecku o 0,025 eura/l a vo Fínsku o 0,011 eura/l.

Ceny nafty klesli v 13 štátoch, v 11 krajinách sa zvýšili. Najviac nafta zlacnela vo Veľkej Británii o 0,014 eura/l a na Cypre o 0,013 eura/l. Najväčší rast jej cien zaznamenali v Nemecku o 0,032 eura/l a na Malte o 0,020 eura/l.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.