Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ENVIRO: Budaj predstavil dôležité zmeny
Minister životného prostredia SR Ján Budaj. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher
22. januára 2022 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko je podľa Budaja odhodlané zmierňovať dopady klimatickej krízy

Stalo sa tak počas spoločného pracovného obeda ministrov životného prostredia a energetiky Európskej únie (EÚ), na ktorom sa zúčastnil aj eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybolov Virginijus Sinkevičius a tiež podpredseda Európskej komisie pre Európsku zelenú dohodu Frans Timmermans.

Podujatie pripravilo na neformálnom stretnutí ministrov životného prostredia Francúzsko, ktoré v januári prevzalo od Slovinska predsedníctvo v Rade EÚ. V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie envirorezortu.

Modernizácia a ekologizácia

Minister Budaj informoval výkonného podpredsedu Európskej komisie Timmermansa o zriadení slovenskej Rady vlády pre Európsku zelenú dohodu a ambíciách Slovenska dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Nevyhnutná v tomto smere je dekarbonizácia energetiky a priemyslu, ktorému pomôže aj Modernizačný fond. Firmám umožní čerpať stovky miliónov eur na modernizáciu a ekologizáciu.

V rámci Modernizačného fondu najvýznamnejšou oblasťou pre Slovensko je energetika, hute a teplárenstvo. Podľa ministra Budaja práve teplárenstvo má výrazný potenciál znížiť emisie skleníkových plynov.

Z pohľadu Slovenska je kľúčová výroba tepla z obnoviteľných zdrojov energie a neodkladné vylúčenie využívania fosílnych palív zo systémov diaľkového vykurovania,“ zdôraznil Budaj.

Opatrenia pre ochranu

Za prítomnosti Virginijusa Sinkevičiusa, eurokomisára pre životné prostredie, oceány a rybolov minister Budaj predstavil najnovšie opatrenia v oblasti ochrany lesa, ktoré umožnia zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Informoval o legislatívnych zmenách, ktoré Slovensko pomôžu spraviť zdravšou a zelenšou krajinou. Slovensko má dlhodobo problém predovšetkým v oblasti prekračovania limitných hodnôt prachových častíc PM10 v ovzduší, pre čo Európska komisia rozhodla o podaní žaloby na Súdny dvor EÚ.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.