Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Solar fashion
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / jurvetson (licencia Creative Commons)
12. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Slovensko darovalo Srbsku najväčší solárny systém v krajine

Po ročnej skúšobnej prevádzke vyhodnotia koncom roka v severosrbskom meste Zreňanin v provincii Vojvodina prevádzku dvoch solárnych systémov na ohrev teplej vody. Obidva sa zrealizovali v rámci programu Slovak AID – Slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci na jeseň 2009 s 20-% finančným prispením súkromného investora.

Solárne systémy dostali nemocnica a študentský domov

Prvý solárny systém tvorí 200 kusov slnečných kolektorov TS 300 a využíva ho Všeobecná nemocnica Zreňanin, druhý pozostáva zo 72 kolektorov a je v prevádzke v stredoškolskom internáte, informoval Ján Tomčiak, predstaviteľ firmy, ktorá sa na projekte zúčastnila.

„Podľa projektu sa očakával ročný energetický zisk z oboch systémov na úrovni 348 tis. kWh. Za 10 mesiacov prevádzky je to 317 tis. kWh. Aj keď už nastúpilo jesenné počasie, niekoľko desiatok tisíc kilowatthodín ešte pribudne a cieľ projektu splníme. Veľmi dobré výsledky dosahuje najmä systém v nemocnici, kde je trvale veľmi vysoký odber teplej vody, a tak kolektory pracujú na nižšej teplotnej úrovni. Táto skutočnosť pozitívne vplýva na energetickú výťažnosť solárneho systému. V súčasnosti pripravujeme kompletné vyhodnotenie skúseností z prevádzky,“ konštatoval Tomčiak.

Kolektory sa montovali najmä vďaka slovenskej rozvojovej pomoci

V Zreňanine žije početná slovenská menšina, i preto sa projekt realizoval v rámci oficiálnej Slovenskej rozvojovej pomoci (ODA) prispel nielen k zlepšeniu infraštruktúry v meste Zreňanin, ale má aj výrazný propagačný efekt slovenských výrobkov v Srbsku. Takéto aktivity výrazne prispievajú k zviditeľňovaniu a popularizácii Slovenska nielen v samotnej Vojvodine či Srbsku, ale aj v celom balkánskom regióne.

V rámci pomoci sa na projekt vyčlenilo 216 tis. eur z verejných zdrojov. Súkromný investor vložil 43 tis. eur a každý z príjemcov prispel po 22,5 tis. eur.

Dvesto inštalovaných kolektorov s plochou 400 štvorcových metrov nad parkoviskom pre osobné automobily vo Všeobecnej nemocnici v Zreňanine predstavuje podľa vyjadrenia predsedu Srbskej solárnej spoločnosti, profesora Miroslava Lambiča, najväčšie solárne termické zariadenie v Srbsku.

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.