Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrova energetika energia elektráren spolupráca
Foto: ilustračné, GettyImages
10. augusta 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Slovensko chce posilniť ekonomickú spoluprácu s regiónom Strednej Ázie

Slovensko chce posilniť ekonomickú spoluprácu s regiónom Strednej Ázie. V tejto súvislosti sa tento týždeň v Bratislave uskutočnilo podnikateľské fórum medzi našou krajinou a Uzbekistanom. Ako informuje Ministerstvo hospodárstva SR, zamerané bolo na viaceré sektory, najmä však na elektrotechnický, strojársky, textilný a hodvábnický priemysel, ako aj na metalurgiu a poľnohospodárstvo.

Fórum otvoril štátny tajomník rezortu hospodárstva Peter Švec. Poukázal, že existujúci potenciál spolupráce medzi Slovenskom a Uzbekistanom vrátane oblasti hospodárstva a obchodu sa ešte maximálne nerozvinul. Podnikateľské fórum by preto podľa neho mohlo prispieť k lepšiemu porozumeniu hospodárskych záujmov Slovenska a Uzbekistanu a položiť pevné základy pre posilnenie hospodárskej a obchodnej spolupráce medzi oboma krajinami.

Ako na sociálnej sieti doplnila Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), medzi 13 uzbeckými zástupcami podnikateľského prostredia sa nachádzali aj predstavitelia Uzbeckej obchodnej a priemyselnej komory, IT Parku Uzbekistan, Agentúry pre rozvoj farmaceutického priemyslu alebo elektrotechnickej asociácie Uzeltexsanoat. Slovensko zastupovalo viac ako 35 spoločností z oblasti energetiky, strojárstva, poľnohospodárstva, farmaceutiky či zdravotníctva.

Uzbekistan predstavuje druhého najväčšieho obchodného partnera pre Slovenskú republiku v regióne Strednej Ázie. V rámci ekonomického hľadiska sa od roku 2016 Uzbekistan vydal na cestu hospodárskych reforiem smerujúcich k prechodu na trhové hospodárstvo. Z pohľadu vzťahov s Európskou úniou boli v júli 2022 ukončené rokovania o novej Dohode o posilnenom partnerstve a spolupráci medzi úniou a Uzbekistanom.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.