Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
electricity grid
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ james_jhs (licencia Creative Commons)
30. augusta 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Slovensko, Česko a Maďarsko začali proces prepojenia trhov s elektrinou

Český, slovenský a maďarský prenosový operátor a burzy s energiami na žiadosť národných regulačných úradov začali s integráciou trhov s elektrinou. Integrácia by mala viesť k úspešnému prepojeniu českého, slovenského a maďarského spotového trhu. „Riadiaca skupina projektu prepojenia trhov spomínaných krajín sa dohodla na základných princípoch a riadení organizácie integrovaných trhov a potvrdila, že cieľovým dátumom spustenia prepojenia trhov je druhý štvrťrok 2012,“ informoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO).

Za predsedu riadiacej skupiny si členovia zvolili Jiřího Strnada. „Som spokojný, že pracovné skupiny projektu usilovne pracujú na dosiahnutí sľúbeného spustenia prepojenia trhov ČR-SR-MR v druhom kvartáli 2012. Veríme, že náš projekt prispeje k vytvoreniu Európskeho interného trhu s elektrinou v súlade so záväzným cieľom stanoveným Európskou Radou vo februári 2011,“ povedal Strnad.

Progresívne prepojenie a rozšírenie európskych miestnych alebo regionálnych trhov s elektrinou považujú orgány Európskej únie za nevyhnutný krok smerom k dosiahnutiu európskeho vnútorného trhu s elektrinou (EVTE). Zavŕšenie, ktorého stanovila Európska rada na koniec roka 2014. Prepojenie trhových oblastí Česka, Slovenska a Maďarska by malo prispieť k budúcej integrácii trhov smerujúcej k EVTE a zároveň zlepšiť koordináciu spoločného postupu v integrácii trhov zúčastnených strán.

Zdroj: (c) SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.