Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zľava: Riaditeľ spoločnosti Javys Pavol Štuller a viceprezident pre obchodné operácie spoločnosti Westinghouse Electric Company Elias Gedeon počas podpisu memoranda o porozumení o budúcom nasadení reaktorov a malých modulárnych reaktorov medzi spoločnosťami Westinghouse Electric Company a Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) v rezidencii veľvyslanca Spojených štátov amerických (USA) na Slovensku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Diana Černáková
17. júla 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Slovensko bude pri rozvoji malých reaktorov spolupracovať aj s americkou firmou Westinghouse

Slovensko nadviazalo väčšiu spoluprácu pri rozvoji jadrovej energetiky s Američanmi. Spoločnosti JAVYS a Westinghouse Electric Company LLC podpísali dve memorandá o porozumení a vytvorili tak priestor pre realizáciu projektov zameraných na rozvoj malých modulárnych reaktorov (SMR).

Podpis memoránd je výsledkom vzájomných rokovaní, ktorých ambíciou je vytvorenie priestoru na spoluprácu pre podrobné technické a obchodné diskusie a preskúmanie spolupráce pri ďalších krokoch k implementácii technológie SMR a technológie AP1000 na Slovensku,“ povedal po podpise memoránd predseda predstavenstva JAVYS Pavol Štuller.

Spoločnosť Westinghouse Electric Company je dodávateľom inovatívnej jadrovej technológie, vrátane technológie SMR. „Slovensko je krajina, ktorá pozná hodnotu jadrovej energie a jej prínosy a sme veľmi radi, že môžeme spolupracovať s tímom JAVYS na zabezpečení ich energetickej budúcnosti prostredníctvom výmeny informácií o našich pokročilých a osvedčených reaktorových technológiách AP1000 a AP300,“ dodal prezident spoločnosti Westinghouse pre energetické systémy David Durham.

Spoločnosť JAVYS je ako majoritný akcionár v Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska zodpovedná za prípravu výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach. Od spoločnosti Westinghouse očakáva predovšetkým širšiu výmenu informácií v oblasti nových technológií tak, aby vedela posúdiť ich vhodnosť na zaradenie do slovenskej energetickej siete.

Podpis memoránd nezakladá žiadnu exkluzivitu, pretože obdobné vzťahy chceme rozvíjať aj s inými spoločnosťami. Ale sú základom na to, že ak raz bude prijímať Vláda SR rozhodnutie o umiestnení a type nového jadrového zdroja, chceme byť zodpovedným manažérom tohto procesu tak, aby sme vedeli zhodnotiť možný prínos typov reaktorov, ktoré ponúka spoločnosť Westinghouse,“ konštatoval Štuller.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.